FED Faiz Artırırsa Altın, Bitcoin ve Gram Altın Ne Olur?

FED Faiz Artırırsa Altın, Bitcoin ve Gram Altın Ne Olur?

Paylaş
BTC Piyasası: FED Faiz Artırırsa Altın, Bitcoin ve Gram Altın Ne Olur?

Altın ve birçok piyasadaki yatırımcıların odağında bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımı konusu var. FED’in kararları, piyasaları genelde etkiliyor ancak bu seferki faiz artışı beklentisi uzun bir süredir insanların odağında. Bu nedenle bazıları, söz konusu gelişmenin bir değişim yaratmayacağını savunuyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş ise değerli metale satış gelebileceğini düşünüyor. İşte detaylar…

Gözler FED faiz toplantısında: Neler olacak?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişiminin başlamasının ardından Rusya yaptırımlarla karşı karşıya kalırken altın fiyatları da uzun bir süredir görülmeyen seviyelere ulaşıldı. Bitcoin gibi göreceli olarak riskli görülen kripto para birimleri ise düşüş yaşadı. Öte yandan ABD’de Şubat ayı enflasyon verileri son 40 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 7.9’a işaret etti. Bu durum, faiz artırımının yapılacağına dair düşüncelerin güçlenmesine neden oldu.

BTC Piyasası: FED Faiz Artırırsa Altın, Bitcoin ve Gram Altın Ne Olur? 1

Altın konusunda İslam Memiş, “FED’in faiz artırımı süresince ister istemez emtia fiyatlarında kısa vadeli satışlar olacağına” dikkat çekti. “Gram altına baktığımız zaman dolar kurundan destek görebilir ve düşüşler sınırlı kalabilir. Gram altın şubat ayı içerisinde düşüş trendine devam edebilir,” ifadelerini kullandı.

Altın fiyatında düşüşler olacak mı?

İslam Memiş, altın ve doların yükselmesinin ardından, teknik olarak düzeltme yapması gerektiğini savunuyor. Yatırımcılara, sabırla bekleyebileceklerini tavsiye ettiğini belirten Memiş’e göre daha ucuz maliyetlerden alım yapılabilir. Gram altında 900 lira üzerinin ve ons altında 1.900 lira üzerinin yüksek maliyet olduğuna dikkat çeken Memiş, altında kademeli düşüşler olabileceğinden bahsediyor. Destek seviyeleri olarak uzman isim, gramda 920 lirayı, onsta ise 1.960 doları hedef gösteriyor.

BTC Piyasası: FED Faiz Artırırsa Altın, Bitcoin ve Gram Altın Ne Olur? 2

Öte yandan Zeal LLC kurucusu Adam Hamilton, FED faiz kararı için “altının 1971’den bu yana 12 faiz artışı döngüsünün 6’sından güçlenerek çıktığını” belirterek faiz artışının borsalardan çıkışı tetiklemesini ve bu durumun da altını desteklemesini bekliyor. Altının yükseldiği durumda Bitcoin’in olumlu hareket edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu hafta, TCMB’nin de faiz kararı açıklanacak.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap