Fed başkanına Dogecoin ve GameStop soruldu

Fed başkanına Dogecoin ve GameStop soruldu

Paylaş
Uzman Coin: Fed başkanına Dogecoin ve GameStop soruldu

Fed başkanı Jerome Powell TSİ dün akşam faiz oranlarını sabit tuttuğu açıklamayı yaptığı basın toplantısında konuştu. Sözlerine, Kongre’nin kendilerine verdiği görevleri sonuna kadar yapmak için çalıştıklarını belirterek başlayan Powell, koronavirüs pandemisi sebebiyle geriye giden ekonominin hala tam olarak düzelmediğini ancak büyük gelişme kaydettiğini söyledi.

Toplantıda Powell’a, kısa sürede büyük yükselişler kaydeden ve hisse senetleri piyasasında çok konuşulan GameStop ve kripto para evreninin fiyatı ‘durmadan yükselen’ parası Dogecoin de soruldu.

FED başkanı iki varlığın ismini telaffuz etmedi ancak soruya şu şekilde cevap verdi:

“Çoğu kişi sadece fiyatlara ve piyasalardaki belirli olaylara bakarak hareket ediyor. Bence piyasalardaki oluşan köpüğü bu durum yaratıyor. Biz yine de belli kurallar çerçevesinin içinde kalıyoruz. Bu yüzden bu konuları konuşabilir hatta yaşananlardan ötürü sorumlu tutulabiliriz”

“Yükselişin kaynağı ekonomik iyileşme”

Piyasalardaki köpüğün, merkez bankasının sürekli olarak para basmasıyla ilgili olup olmadığı da sorulan Powell, bu yoruma katılmadığını ve piyasalarda vârolan yükselişin sebebinin, başarılı bir aşı çalışma döneminden sonraki ekonomik toparlanma olduğunu söyledi.

“CBDC konusunda acelemiz yok”

Merkez Bankası Dijital Paraları konusu da sorulan Powell, çalışmaların hızlandırılması gerektiği yönündeki yorumların doğru olmadığını belirterek “CBDC’ler artık mümkün ve tüm dünyada onları görmeye başlayacağız. Başka bir ülke bizden önce bir CBDC çıkaracak diye artık endişeli değilim. Acele etmektense işi doğru yapmalıyız. Bu çok daha önemli. Başka ülkeler çıkaracak diye biz acele edemeyiz” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap