Factom (FCT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Factom (FCT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Paylaş
Factom (FCT) Nedir? Nasıl Çalışır?

Factom Protokolü, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından kullanılan bir Blockchain olarak karşımıza çıkıyor. Protokol, kripto para birimlerini kullanmaya gerek kalmadan eski sistemlere Blockchain’in kolay entegrasyonunu sağlıyor.

Factom (FCT) Nedir?

Factom Protokolü kendisini “Blockchain’in güvenliğini, herhangi bir veri tipine genişletebilen ve uluslararası bir şirketler koalisyonu tarafından kurulan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir veri bütünlüğü protokolü” olarak tanımlıyor. Yapılan açıklamalara göre, herhangi bir sisteme kolaylıkla entegre edilebilen protokol sayesinde işletmeler ve hükümetler daha düşük maliyetlerle güvenliği ve işlemlerin doğrulamasını sağlayabilecek.

Öte yandan protokolün sabit maliyeti ve çift token tasarımı, müşterilerin arka planda otomatik olarak token’ları kullanılmasına rağmen herhangi bir şekilde token bulundurmalarının zorunlu olması durumunu ortadan kaldırıyor.

Factom ekibi bu girişimleri sayesinde bir yandan kullanıcıların dokümanlarına, dijital verilerine ve ağa bağlı her şeye güvenebilecekleri bir geleceği mümkün kılarken bir yandan da geliştiricilerin yeni  dünyayı değiştiren uygulamalar oluşturmalarına olanak sağlamayı amaçlıyor.

Bunların yanında verilerin gerçek zamanlı olarak sürekli yayınlanmasına ve güvence altına alınmasına olanak tanıyan Factom protokolü, herhangi bir Blockchain (şu anda Bitcoin) üzerinde bir katman olarak bulunabilen bağımsız bir Blockchain çözümü olarak da tanımlanıyor.

Factom Nasıl Çalışır?

Factom protokolü, halihazırda var olan ve sonradan oluşturulan veri gruplarının kolayca incelenmek için bloklar üzerine kaydedilmesini sağlıyor. Bitcoin kullanarak bir kişi tüm Blockchain üzerinde araştırma yapabiliyor. Protokolün verimli veri organizasyonu, Blockchain’de verilerin depolanması ve alınmasıyla ilgili zaman ve maliyetleri büyük ölçüde azaltıyor.

Bunların yanında Factom protokolü, konsensüs mekanizmasını kullanarak verileri koruyan bağımsız bir Blockchain olduğu için kullanıcılarına üst düzey güvenlik sağlıyor. Ayrıca Factom, protokolün konsensüs mekanizmasının sonuçlarını Bitcoin Blockchain’inin her bloğuna kaydederek Bitcoin Blockchain’inin güvenliğini etkin bir şekilde arttırıyor.

Factom (FCT) Nereden Alınır?

BiTA Blockchain platformu ile ortaklığı bulunan Factom protokolünün kendi kripto para birimi olan FCT token’ı Bittrex ve Poloniex gibi kripto para borsalarından temin edebilirsiniz.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap