Facebook Pay, Bitcoin Pazarını Potansiyel Olarak Etkileyebilir

Facebook Pay, Bitcoin Pazarını Potansiyel Olarak Etkileyebilir

Paylaş
Facebook Pay, Bitcoin Pazarını Potansiyel Olarak Etkileyebilir

Kriptokoin – Kripto para borsası SFOX kısa süre önce dijital varlık endüstrisindeki mevcut piyasa duyarlılığını ve Facebook’un Libra’sının Bitcoin’in ekosistemi üzerindeki etkisini tartışan bir rapor yayınladı.

Libra henüz piyasaya sürülmemiş ve dijital varlık olarak işlev görmesi için gerekli düzenleyici yetkisi verilmemiş olsa da, Facebook’un önerdiği kripto projesi, geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin’in aşağı yönlü fiyat hareketine karşılık geliyor.

Ekteki grafikte Bitcoin’in hareketini doğrudan etkileyen Libra’ya bağlı olaylar tanımlanmış durumda. Önceden, Libra’nın tümü, yıl sonunda resmen başlatılacaktı. Bununla birlikte, politika yapıcılar ve topluluğun diğer bölümlerinin önderlik ettiği düzenleyici inceleme, Libra’nın derhal başlatılmasını erteledi. Başlangıçta projeyle ilişkilendirilen birçok yüksek profilli yatırımcı, protokole olan inancını kaybetti, Mastercard, eBay ve Visa gibi firmalar 11 Ekim’de projeden ayrıldığını duyurdu. Aynı tarihte, Bitcoin değerlemesinde bir düşüş kaydetti.

En belirgin düşüş, 23 Ekim’de, Mark Zuckerberg’in ABD Kongresi’nde tanıklık etmesi ve Bitcoin’in yüzde 7,5’ten fazla bir düşüş kaydetmesiyle gerçekleşti. Raporda konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor:

“Libra’nın Bitcoin’i etkilemesi gerektiğine inansanız da inanmasanız da, piyasa Libra’yı daha geniş kurumsal duyarlılık ve kripto ve blok zinciri teknolojilerinin benimsenmesi ile ilgili sinyaller için izliyor olabilir.”

Şimdi, Facebook Pay ile ilgili son gelişme Libra projesine doğru yeni bir iddiayı da beraberinde getiriyor. Spekülasyonlara göre, Bitcoin’in pazarını da etkileme potansiyeli var.

Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook’un ödemeler sistemine yeni girişimi birçok kişi tarafından talep ediliyor, çünkü düzenleyiciler, Calibra’nın en iyi çabalarına rağmen, hiçbir zaman Libra’ya yeşil ışık yakma konusunda kararlı değiller. Facebook Pay farklı kurallar oluştursa da ve yeni bir kripto para birimini kolaylaştırmasa da, rapor kripto pazarının hala yeni sistem tarafından sallanabileceğini öne sürüyor. Konuyla ilgili raporda da şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Eğer kripto pazarı gerçekten de Proje Libra’yı kripto bazlı ödeme sistemlerinin genel kabul görmesinin bir mihenk taşı olarak görüyorsa, Facebook Pay hakkında daha fazla haberin Libra projesinin etkileyebildiği ölçüde kripto para piyasalarına da potansiyel olarak dolaylı bir etkisi olabilir.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap