Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü!

Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü!

Paylaş
BTC Piyasası: Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü!

CertiK tahliline nazaran, merkezi olmayan finans (DeFi) ve altcoin platformu Ordinals Finance, exit scam gerçekleştirdi. Protokol, 1 milyon dolarlık bir kayba neden olan bir “exit dolandırıcılığı” yapmakla suçlandı. Bu sırada, protokolün altcoin’i OFI, yüzde 95 oranında bedel kaybetti. İşte detaylar…

Altcoin projesi için exit scam alarmı çaldı

Bir Blockchain güvenlik firması olan CertiK, Ordinals Finance’e yönelik en son gelişmeleri aktardı. CertiK, projenin geliştiricisinin “safuToken” ve “ownerRewithdraw” fonksiyonlarını kullanarak akıllı kontratlarından 1 milyon dolar pahasında toplam 269 milyon OFI tokenini geri çektiğini bildirdi. Bu durum, OFI’ın piyasa bedelinin 2,3 milyon dolardan 143.000 doların biraz üzerine düşmesine ve CoinGecko datalarına nazaran 2 milyon doların üzerinde kayıp yaşanmasına neden oldu.

Blockchain bilgileri, Ordinals dağıtıcı hesabının 256 milyon OFI tokenini 13 milyon OFI ile birlikte birden fazla süreç yoluyla başka bir Ethereum hesabına aktardığını gösterdi. Tokenlar daha sonra zımnilik odaklı merkezi olmayan bir karıştırıcı olan Tornado Cash’e yatırıldı. Projenin toplumsal medya hesapları ve web siteleri de ortadan kayboldu. Daha fazla araştırma, dağıtıcı hesabın 85,5 ETH’den fazlasını “cCF” ile biten hesaba aktarmadan evvel 12 başka süreçte OFI’yi Ether ile değiştirdiğini ortaya çıkardı. SafuToken fonksiyonu, “OEB Staking” etiketli bir mukavele üzerinde gerçekleştirilmekte. Kontratın sahibinin tüm staked tokenleri kendisine aktarmasına müsaade verdi.

DeFi alanına yönelik riskler devam ediyor

İddia edilen exit scam, DeFi protokollerinin güvenliği ve şeffaflığı konusunda kaygılara yol açtı. DeFi platformları ortacılar olmadan çalışacak halde tasarlanmakta. Fakat bu tıpkı vakitte taarruzlara ve dolandırıcılıklara karşı daha savunmasız oldukları manasına geliyor. DeFi alanındaki düzenleme ve nezaret eksikliği de makus aktörlerin dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleştirmesini kolaylaştırıyor. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere CertiK, DeFi alanını faal olarak izleyen birkaç platformdan biri.

BTC Piyasası: Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü! 1

Güvenlik firması ayrıyeten kullanıcıların DeFi protokollerinin güvenliğini değerlendirmelerine yardımcı olmak için bir dizi araç geliştirdi. Ordinals Finance çıkış dolandırıcılığı, DeFi projelerine yatırım yapmadan evvel durum tespiti yapmanın ehemmiyetini vurguluyor. Yatırımcılar, fonlarını taahhüt etmeden evvel geliştiricilerin geçmişini ve protokollerin güvenliğini araştırmalı. Ayrıyeten DeFi yatırımının içerdiği risklerin farkında olmalı ve sırf kaybetmeyi göze alabilecekleri kadar yatırım yapmalı.

IFO fiyatı çöktü

Ordinals Finance projesi, kullanıcıların coinleri güvenlikle ödünç vermesine ve almasına imkan tanıyan son teknoloji eseri Blockchain tabanlı bir protokol olarak lanse edildi. Lakin, dolandırıcılık, projenin ve geliştiricilerinin güvenilirliği hakkında soru işaretleri yarattı. Sonuç olarak, Ordinals Finance çıkış dolandırıcılığı 1 milyon dolarlık bir kayba neden oldu. Bu sırada, OFI tokenının 24 saatelik grafiği, yüzde 95’lik bir çöküşe işaret ediyor. Coin, 0.002477 dolardan 0.0000957 dolara kadar geriledi.

BTC Piyasası: Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü! 2

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap