Europol doğruluyor: Monero, kolluk kuvvetlerine sorun yaratıyor

Europol doğruluyor: Monero, kolluk kuvvetlerine sorun yaratıyor

Paylaş
Europol doğruluyor: Monero, kolluk kuvvetlerine sorun yaratıyor

Gizlilik odaklı kripto paralar, 2019 yılı boyunca sıkı denetim altına alınmaya çalışıldı. Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde hükümetler, borsalara gizlilik özellikleri taşıyan Monero, Zcash vb. kripto paraları listelerinden çıkarmaları için baskı yapmıştı. Ayrıca Coinbase, İngiltere’de Zcash’te alım satımı kapattı.

Europol’un Monero ile yapılan işlemlerin izlenemediğini kabul etmesi göz önüne alındığında hükümetlerin bu tutumu anlaşılabilir.

Yakın zaman önce Blockchain Alliance web seminerinde gizlilik odaklı kripto paralar üzerine konuşan Europol’un Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nden Jerek Jakubcek, Monero’nun kolluk kuvvetleri için büyük sorun yarattığını ortaya koydu.

Jakubcek, peşinde oldukları ve TOR ile Monero kullanan bir şüphelinin para hareketlerini izleyemediklerini söyledi. Jakubcek, seminerin bir bölümünde “Şüpheli, TOR ve Monero kombinasyonunu kullandığından paraları, IP adreslerini izleyemedik. Yani yolun sonuna geldik. Bitcoin blok zincirinde olan her şey görünüyordu ve soruşturmada ilerleyebiliyorduk.” diyor.

Monero, yalnızca kolluk kuvvetlerine değil, blok zinciri analiz şirketlerine de sorun oluşturuyor. Europol gibi organizasyonların yanı sıra bu şirketler de henüz Monero’nun gizlilik özelliklerini aşmaya çare bulamadı.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap