Ethereum’un İstanbul Hard Forku Artık Canlı! Ağda Neler Değişti ve Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Ethereum’un İstanbul Hard Forku Artık Canlı! Ağda Neler Değişti ve Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Paylaş
Ethereum’un İstanbul Hard Forku Artık Canlı! Ağda Neler Değişti ve Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Kriptokoin.com – Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Ethereum topluluğu sekizinci ağ güncellemesi “İstanbul” için hazırlanıyordu. Bugünün erken saatlerinde, İstanbul hard forku ağ üzerinde 9.069.000’uncu bloğun kazılması ile aktif olmaya başladı. Birçok Ethereum geliştiricisi, ETH kurucusu Vitalik Buterin ile birlikte canlı olarak yayınlanan “İstanbul Güncellemesi Geri Sayım Partisi!” yayınını yaptı.

Ethereum’un İstanbul hard forku artık aktif! Yeni güncelleme ağa neler getirdi?

Constantinople isimli bir önceki Ethereum güncellemesinden kısa bir süre sonra İstanbul güncellemesi aktif hale gelmeden önce Rinkeby, Ropsten, Goerli ve Kovan gibi test ağları kuruldu. Ethereum’un İstanbul hard forku altı adet Ethereum Improvement Proposals’dan oluşuyordu. Bu EIP’ler öncelikle birlikte çalışabilirliği korurken maliyetleri düşürmeyi ve ölçeklenebilirliği arttırmayı amaçladı. EIP’ler aşağıdaki gibidir:

EIP 2200: GAS’ın net maliyetini yeniden dengelemekEIP 1108: GAS maliyetlerini azaltmaEIP 152: Ethereum ağını Zcash ile daha uyumlu hale getirmeEIP 1884: Trie boyutuna bağlı kodlarEIP 1344: Deniol-of-Service (DDoS) saldırılarına karşı dayanıklılık sağlamaEIP 2028: Calldata GAS maliyetini azaltma

Diğer EIP’ler ağın kendisine odaklanırken, EIP 152 Ethereum’un Zcash ile uyumluluğunu sağlamaya odaklandı. EIP: “Sözleşmeye Equihash PoW’u ekler ve Ethereum’un Zcash ile atomic swap işlemlerini gerçekleştirmesini ve aktarmasını sağlar.” Ethereum’un hard fork koordinatörü James Hancock, bu EIP’nin Ethereum ile Zcash arasında bir köprü görevi görebileceğine inanıyor. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin “İstanbul Güncellemesi Geri Sayım Partisi”nde belirdi! Ve insanların Zcash zincirinin getirdiği gizlilik teknolojisi nedeniyle EIP 152 istediklerini belirtti.

Şimdi Ethereum kullanıcıları ve madenciler ne yapmalı?

Ayrıca Ethereum’un müşterileri, Geth, Parity, Besu, Nethermind, Aleth ve Trinity, İstanbul’un hard forku ile uyumluluk için güncellenmiş sürümleri kullanmalı. Ancak, bu ağlardaki kullanıcılar yükseltme yapmazsa, en son sürümle uyumlu olamazlar. Ethereum müşterilerine ek olarak, Binance, Bitfinex ve Ethereum hard forkunu destekleyen diğer bazı iyi bilinen kripto para borsaları de güncellemeyi destekledi.  Bu nedenle Ethereum kullanıcıları şu an bir şey yapmak durumunda değiller ve Ethereum’u olduğu gibi kullanabilirler. Ethereum madencileri ve node operatörleri ise yeni güncellenen Ethereum sürümüne geçmek zorundalar.

Ayrıca Ethereum topluluğunun birkaç üyesi güncellemeyle ilgili heyecanını dile getirdi. Ethereum’un ürün pazarlama müdürü Anthony Sassano, heyecanını ifade etti ve şunu tweetledi: “İstanbul şimdi Ethereum ana ağında yaşıyor. Yükseltmeyi etkinleştiren 9.069.000 madencilik bloğu için Sparkpool_Eth’ye tebrikler!”Ağın modernizasyonu henüz tamamlanmadı, çünkü Muir Glacier ve Berlin’in 2020’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor. Ethereum’la ilgili kritik gelişmeler adına “Ethereum Tabanlı Ünlü Borsa 10 Ülkeyi Blokladı” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap