Ethereum'da İstanbul Hard Forkunun Ayrıntıları Belli Oldu

Ethereum'da İstanbul Hard Forkunun Ayrıntıları Belli Oldu

Paylaş
Ethereum'da İstanbul Hard Forkunun Ayrıntıları Belli Oldu

Kriptokoin – Ethereum Vakfı’nın ekip lideri Péter Szilágyi, yaklaşmakta olan İstanbul Hard Fork tarihini ve yeni Geth sürümünün ayrıntılarını doğruladı

En az üç kez ertelenen İstanbul Hard Forkunun gerçekleştirilme tarihinin 4 Aralık 2019 tarihinde yapılması planlandı. Son Konstantinopolis güncellemesinin piyasaya sürülmesini duyurmadan 48 saat önce ertelendiğini hatırlıyoruz. Bu nedenle, Ethereum’un küresel topluluğu yaklaşmakta olan sistem çapında yükseltme hakkında herhangi bir bilgi için nefesini tutmuş bekliyor.

Ethereum’un ana geliştiricisi ve “fork tanımlayıcısı” olan Péter Szilágyi, kısa bir süre önce Geth v1.9.7’nin yayımlanması hakkında bilgi paylaştı, Go’da yazılan, bu kod, Ethereum Mainnet’te en yaygın kullanılan uygulama olacak ve Geth’in ilk başlaması olacak. Ethereum Mainnet’in 4 Aralık 2019 tarihinde yapılması planlanan İstanbul Hard Forku 9069000 blokta gerçekleştirilecek.

Duyuru tarihine rağmen, sürüm sonunda Ethereum’da bir şeylerin başladığının kanıtı olarak görünüyor. Bu nedenle, Ethereum Ağı katılımcılarının, Mainnet Geth düğümlerini v1.9.7 olarak güncellemelerini sağlamak, bu arada sürpriz yaşanmaması için önemli.

Hard Fork başlatmanın yanı sıra, yeni sürüm birkaç önemli düzeltme ve yükseltme sunuyor. Birkaç isim vermek gerekirse, sürüm bir arada bulunan özel kullanıma açılmış özel ağlardan kaçınmak için yeni fork emirleri uyguluyor ve Ethereum Sanal Makinesi’ne gereksiz bellek kopyalamanın bir kısmına son veriyor. İşlemlerin yürütülmesinde birkaç küçük hata da giderilmiş durumda.

Uzun Zamandır Beklenen Güncelleme

Ethereum Mainnet’in İstanbul Hard Forkunun hikayesi, Mayıs 2019’da, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 2124, Felix Lange ve Péter Szilágyi tarafından sunulduğunda başladı. Kullanıcılara, Ethereum ağındaki bir bilgisayar sunucusunun hangi düğüm tabanlı yazılımının çalıştığını tanımlamaları için bir mekanizma önerdi.

Bu durum, sonunda büyük ölçüde Ethereum ağındaki veri depolama ve madencilik algoritmalarıyla ilgili olan sistem genelinde büyük bir yükseltme haline geldi. Böyle bir yükseltme işlem maliyetlerini artıracak, ancak sistemi de olası DoS saldırılarından koruyacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap