Ethereum’da İşlem Ücreti 30 Dolara Kadar Çıktı

Ethereum’da İşlem Ücreti 30 Dolara Kadar Çıktı

Paylaş
Ethereum’da İşlem Ücreti 30 Dolara Kadar Çıktı

Ethereum ağındaki işlem ücretleri son zamanlarda yaşanan hareketliliklerden dolayı yine yükseldi.

Nate Maddrey tarafından paylaşılan bilgilere göre Ethereum’daki bazı blokların işlem ücreti 30 dolara kadar çıktı.

Neden Yükseldi?

Ethereum içerisinde çok fazla sayıda dApp tarzında proje var. Bu Ethereum ağının zaman zaman tıkanmasına yol açabiliyor.

Ethereum’un ağ kapasitesi geçtiğimiz mayıs ayında yüzde 94 oranında doluydu ve Ethereum kullanıcıları özellikle o dönemde işlem yaparken belli başlı sorunlar yaşayabiliyorlardı. Ağın şu anki kapasitesi ise ortalama yüzde 84 seviyesinde geziyor.

Bu gibi zamanlarda Ethereum ağında işlem yapmanın maliyeti de yükseliyor. Geçtiğimiz gün işlem ücretlerinin 30 dolara çıkmasının belli başlı birkaç sebebi olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kısa süre önce Ethereum’daki madencilik faaliyetlerinin geçici olarak durmasıEthereum tabanlı Gods Unchained kısa süre önce yeni bir pazar alanının açılışını yaptıETH fiyatının düşmesiyle birlikte tasfiye edilen DeFi (merkezsiz finans) kontratları

Tüm bu gelişmeler Ethereum ağının son zamanlarda iyice tıkanmasına ve işlem ücretlerinin artmasına yol açmış olabilir.

Eleştiriler Var

Ethereum geliştiricileri ağın daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi ve ağdaki yükün azalması için çeşitli yöntemler deniyor, yeni projeler geliştirmeye çalışıyorlar. Ancak şu ana dek yapılan çalışmalar yeterli olmuşa benzemiyor.

Ethereum’un işlem ücretlerinin bu gibi dönemlerde yükselişe geçmesi bazı kripto para takipçileri tarafından eleştiriliyor. Bu eleştirilerden birine örnek olarak sosyal medyadaki şu yorumu gösterebiliriz:

İnternet’in para birimiyle işlem yapmanın maliyeti 40 dolar olmamalı.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap