Ethereum ve Litecoin Büyük Ölçüde Balinaların Elinde

Ethereum ve Litecoin Büyük Ölçüde Balinaların Elinde

Paylaş
Ethereum ve Litecoin Büyük Ölçüde Balinaların Elinde

Clovr, piyasadaki kripto paralarla ilgili yeni bir araştırma yaptı. Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash gibi kripto paraları kapsayan bu araştırmada ortaya bu koinlerin sahipleriyle ilgili ilginç bilgiler çıktı.

Kripto paralarla ilgili yapılan bu araştırma gösteriyor ki günümüzde özellikle Ethereum ve Litecoin gibi kripto paraların kayda değer bir kısmı balinalar tarafından kontrol ediliyor. Bu da bu kripto paraların merkeziyetsizliğini şüpheye düşürüyor.

Az Balina, Çok Para

Clovr kripto paralardaki servet dağılımını bulabilmek için 140 binden fazla kripto para adresiyle ilgili yeni bir araştırma yaptı. Firma yaptığı bu araştırmada daha verimli sonuçlar elde edebilmek için borsalara ait olduğu bilinen adresleri araştırmaya dahli etmedi.

Yeni yapılan bu araştırmaya göre özellikle Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralardaki servet dağılımı çok merkezi bir şekilde yayılmış durumda. Hatta şu anda en zengin 10 LTC adresi, toplam LTC servetinin onda birini kontrol ediyor.

Bu araştırmaya göre Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash arasında en merkezi servet dağılımına sahip olan koin Litecoin. Şu anki verilere baktığımızda görebiliyoruz ki yalnızca 189 adet adres, toplam LTC servetinin çoğunluğuna sahip durumda. Ethereum’a baktığımızda bu sayının 300’ün biraz üstünde olduğunu görüyoruz ki bu da servetin büyük ölçüde belli bir noktaya yayıldığını gösteriyor.

Clovr araştırmacıları bu konu hakkında şu yorumu yapıyorlar:

Bu konu kripto para dünyasında çok tartışılıyor çünkü likiditenin düşük, volatilitenin yüksek olması balinaların piyasayı tek başlarına harekete geçirebilecekleri anlamına geliyor. Servetin tek bir noktaya yayılmış olması, merkezsiz olması için tasarlanmış bu sistemlerde bir sorun olduğu anlamına geliyor. Bunun merkezi borsalar için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Balina ne kadar büyük olursa hedef de o kadar büyük oluyor ve hackerlar da ona göre zıpkın kullanıyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap