Ethereum Node’larının % 59’u İstanbul Hard Fork’una Hazır Değil

Ethereum Node’larının % 59’u İstanbul Hard Fork’una Hazır Değil

Paylaş
Ethereum Node’larının % 59’u İstanbul Hard Fork’una Hazır Değil

Kriptokoin – Ethereum’da ters giden bir şeyler var gibi. İstemcilerin yaklaşık % 60’ı henüz güncellemeyi yapmadı ve bazı büyük piyasa oyuncuları da sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

8 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan Ethereum Ağının İstanbul Hard Fork’una sadece üç gün kaldı. Ancak ilginç olan bu kadar az bir zaman kalmış olmasına rağmen, ikinci en büyük blok zincirini kullanan istemcilerin büyük çoğunluğunun İstanbul hard fork’u ile uyumlu bir versiyona güncellenmeyi yapmamış olmaları.

Niçin Bekliyorlar?

Ethernodes analitik aracına göre, aktif istemcilerin sadece % 41.2’si yaklaşan sistem çapında güncelleme için hazır. Geth için bu gösterge daha düşük durumda ve neredeyse yüzde 40’ı zar zor aşıyor.

Teth, Multigeth, Ethereum Java ve Scraper uygulamaları, İstanbul Hard Fork’unun gereklilikleri ile uyumlu sürümler geliştiremedi. Sonuç ise, bu uygulamaların güncellenmiş ağda faaliyete geçemeyecek olması. Güncelleme yapan istemcilerin süreci ise neredeyse bir ay önce Besu gibi küçük istemcilerin sürülmesiyle birlikte başladı.

Maden havuzları ve hizmet sağlayıcılar alanındaki gelişmelerin durumu da benzer bir hikayeyi ortaya koyuyor. Infura, Etherscan, Etherchain gibi en iyi sağlayıcıların bazıları özelliklerini tamamen güncellerken, MyEtherWallet aynı çizgide hareket etmedi. En zengin maden havuzları arasında yer alan ZhuZhu ve MiningPoolHub da güncelleme konusunda sessiz kaldılar.

Geri Dönüş Söz Konusu Değil

İstanbul Hard Fork’unun geriye dönük uyumsuzluğundan dolayı durum daha da ilginç görünüyor. Bir kişi güncel olmayan bir ETH istemcisi kullanıyorsa, node istemcisi ön fork blok zincirine geri eşitlenecek. Bu blok zincir yeni ETH ile uyumlu olmayacak. Ayrıca Ethereum gönderemeyecek ve güncellenmiş ETH ağında çalışamayacak.

İstanbul Hard Fork’u büyük olasılıkla Ethereum 1.0’ın sonu olacak ve hiç kullanılmamış zincir Ethereum 2.0’ın Sıfır Aşaması ile başarılı olacak. Yaklaşan hard fork temel olarak ETH ağı üzerindeki veri depolama ve madencilik algoritmaları ile ilişkilendirilecek ve olası hizmet reddi (DoS) saldırılarına karşı bazı tedbirlere de yer verecek.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap