Ethereum, Muir Glacier Hard Fork’unu Tamamladı

Ethereum, Muir Glacier Hard Fork’unu Tamamladı

Paylaş
Ethereum, Muir Glacier Hard Fork’unu Tamamladı

Ethereum ana ağı, 8 Aralık’taki İstanbul güncellemesinin ardından bir aydan kısa bir süre sonra Muir Glacier hard fork’unu gerçekleştirdi.

Muir Glacier Güncellemesi

Muir Glacier güncellemesi, 2 Ocak 2020’de 9.200.000 numaralı blokta, sadece bir iyileştirme olan EIP 2384 ile etkinleştirildi. Bahsi geçen güncelleme sayesinde Ethereum Blockchain’inin yerleşik bir algoritması olan ve beklenmedik bir şekilde yeni bir blok madenciliği zorluğunu büyük ölçüde artırabilecek zorluk seviyesini ertelenmesi amaçlanıyor. Bunun yanında bu hard fork 4.000.000. blok veya yaklaşık 611 gün boyunca zorluk seviyesinin artmasını ertelemek için tasarlandı.

Öte yandan bu hard fork’la beraber Ethereum ağı üçüncü kez zorluk seviyesinin arttırılmasını engellemiş oldu. İlk erteleme 2018’de ikinci erteleme 2019’da gerçekleşmişti.

Ethereum geliştiricisi Pooja Ranjan paylaştığı bir Medium gönderisinde, İstanbul hard fork’unun gerçekleşmesinden üç hafta sonra uygulanan Muir Glacier güncellemesinin son hard fork’ta yapılan yanlış hesaplama sebebiyle gerçekleştiğini belirtti.

Bunun yanında bazı geliştiriciler “zorluk bombası” olarak bilinen bu madencilik zorluk seviyesi arttırımının çok fazla olduğunu ve tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyor. Ancak geliştirici ekib son olarak bir başka erteleme ile ilerlemeye karar verdi.

Öte yandan ana ağın yanı sıra, Ropsten test ağı da 7117117 numaralı blokta aynı güncellemeyi uygularken diğer Ethereum test ağları güncellemeye katılmadı.

1 Günlük Gecikme

Bunun yanında daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi aslında bu güncellemenin 1 Ocak’ta yapılması planlanmıştı. Hatta bazı önemli isimler, yılın ilk günü olması sebebiyle yanlış bir gün seçildiğini ifade etmişti. Nitekim beklendiği gibi oldu ve hard fork bir gün gecikmeli uygulandı.

Kaynak: The Block

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap