Ethereum Classic 100 doları aştı, borsalarda büyük fark oluştu

Ethereum Classic 100 doları aştı, borsalarda büyük fark oluştu

Paylaş
Uzman Coin: Ethereum Classic 100 doları aştı, borsalarda büyük fark oluştu

Son dönemin tüm dünyada en çok konuşulan ve müthiş bir yükseliş yaşayan coin’i olan Dogecoin’e Ethereum Classic de eklendi. ETC dün 100 doları da aşarken borsalar arasında büyük bir fiyat farkı oluştu. 15 Nisan’da 38 dolar olan fiyat, Coinbase borsasında dün 150 dolara ulaştı.

Bir Ethereum çatallanması olan Ethereum Classic şu anda 90 doların üzerinde işlem görüyor ancak dün Coinbase borsasında fiyat 150 dolara kadar çıktı. Aynı anlarda fiyatın Binance’te 35 dolar, Robinhood’da ise 12 dolar daha ucuz olması da dikkat çekti.

Uzmanlar ise ETC’deki fiyat artışıyla ilgili 3 ana neden öne sürüyorlar:

Piyasadaki genel coşkuETC’nin popüler uygulamalarda listelenmesiRakip Ethereum blok zincirindeki geliştirmeler

Bilindiği üzere 2016 yılında merkeziyetsiz girişim sermayesi projesi DAO’ya yapılan saldırıdan sonra 3.6 milyon Ethereum çalınmıştı. Ethereum’ların o dönemki değeri 50 milyon dolar ediyordu. Topluluk ise bu saldırıdan sonra ikiye bölündü. Bir bölüm aynı olayın bir daha yaşanmaması için kod değişimi talep ederken, diğer taraf ise daha idealist davranarak hırsızlığa rağmen kodun eğiştirilmesine karşı çıktı ve ETC doğdu.

“ETH ve ETC madenciliğinin getirisi aynı”

Madencilik şirketi Compass Mining’den Will Foxley, ETC’deki bu yükselişle ilgili ise şu yorumu yaptı:

“Ethereum ve Ethereum Classic madenciliği yapmak şu anda aynı kârlılığı sağlıyor. Dolayısıyla ETC’nin fiyatında da ciddi bir artış var. Yaşanan yüzde 51 saldırıları, bölünmüş bir geliştirici ekibi derken, bu fiyatlara ulaşabilmesi de dikkat çekici bir durum…”

ETC’nin yükselişindeki en büyük sebeplerden biri de dünyanın en önemli borsalarında listeleniyor olması. Binance zaten en büyük hacme sahip borsa. Coinbase ve Robinhood ise kripto para evrenine yeni giriş yapanları kolay arayüzü ile karşılıyor. 3 uygulama da App Store’da, Youtube, Instagram ve TikTok’tan fazla sayıda indiriliyor.

ETH madencileri ETC’ye geçebilir

ETC’nin fiyat artışında teknik sebepler de etkili olabilir. Bilindiği üzere Ethereum 2.0’a geçiş süreci devam ediyor ancak ETC’de bir değişim söz konusu değil. Dolayısıyla ETH 2.0’a geçmeden önce de, ödül oranları azalacak olan Ethereum madencileri aynı ekipmanları ETC madenciliği için kullanmaya başlamış olabilirler.

2019 ve 2020 yıllarında en yüksek seviyesi 13 dolar olan ETC şu anda ise 95 dolar seviyesinde işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap