Ethereum 2.0: Vitalik Buterin, Beacon Zinciri için Block Explorer’ı Açıkladı

Ethereum 2.0: Vitalik Buterin, Beacon Zinciri için Block Explorer’ı Açıkladı

Paylaş
Ethereum 2.0: Vitalik Buterin, Beacon Zinciri için Block Explorer’ı Açıkladı

Kriptokoin – Vitalik Buterin, Beacon zinciri için son derece iyi tasarlanmış bir Block Explorer ile Ethereum topluluğunu adeta şaşkına çevirmiş durumda.

Block explorer, geçmişteki tüm işlemleri ve Blockchain’deki güncellemeleri görüntülemek için kullanılan online bir araç. Bunlar, ağ Hash hızı ve işlem büyümesi gibi yararlı bilgiler sağlıyor.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Beacon zinciri için “çalışan Block Explorer’ı” paylaşmak için Twitter’dan bir duyuru yaptı. Bu, ağın mevcut proof of work zincirine paralel olarak çalışacak ayrı bir proof of stake zinciri.

Beacon Zincirini Anlamak

Beacon zincirinin, önceden beklenen Ethereum 2.0 (Serenity) güncellemesinin ilk aşamasının (Aşama 0) temel taşı olduğu düşünülmekte. Bu zincirin asıl amacı, ağın korunmasından sorumlu bir dizi doğrulayıcıyı saklamak olacak.

Doğrulayıcı olmak ve belirli bir parçaya (shard) atanmak için, akıllı sözleşmesine 32 ETH (yaklaşık 4.700 dolar) yatırılması zorunluluğu bulunuyor.

Ethereum topluluğunun üyeleri, onaylayıcı olmaları için finansal olarak teşvik edilir. Teşvik olarak da yıllık faizle yüzde 4,6 ila 10,3 arasında herhangi bir oranla kazanç elde edebilirler.

Aşama 0 ayrıca, daha sonra Aşama 1’de ortaya çıkacak olan shard (parça) zincirlerini emniyete almak için gerekli olan çapraz bağları da içerecek.

Ethereum 2.0’a Bir Adım Daha Yakın

Bu arada, PoW zinciri ile Beacon zinciri arasında bir köprü görevi görmesi beklenen İstanbul hard forkunun piyasaya sürülmesinin neredeyse zamanı gelmiş durumda.

Ethereum ağının piyasaya sürülmesinden bu yana sekizinci güncellemesini 6 Aralık Cuma günü gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu, Ethereum 1.0’ın son hard forku.

Daha önceden de vurgulandığı üzere Constantinople güncellemesi, kritik bir güvenlik açığı nedeniyle ertelendikten sonra Şubat ayında tekrar piyasaya sürülmüştü.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap