Eski kripto borsası işvereni Bitcoin’in geleceği için farklı bir savda bulundu

Eski kripto borsası işvereni Bitcoin’in geleceği için farklı bir savda bulundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Eski kripto borsası işvereni Bitcoin’in geleceği için farklı bir savda bulundu

Investing.com – Bitmex’in eski CEO’su Arthur Hayes, bu sefer Bitcoin için fiyat kestiriminden fazla geleceği konusunda farklı bir varsayımda bulundu. 

Hayes, Bitcoin ağının merkezsiz yapısının ve kripto varlığı kullananların varlıkları üzerinde denetime sahip olmasının gelecekte yapay zeka iktisadıyla uyumlu olduğunu tez etti ve Bitcoin’in yapay zekanın para ünitesi olacağını öne sürdü. 

Bitcoin’in madencilik yoluyla yüksek güç kullanılarak üretilme durumunu ele alan Hayes, BTC’nin böylelikle enerjiyi temsil eden bir varlık olduğunu söyledi. Bunun da gücün yapay zekanın özü olduğu varsayımına dayanarak Bitcoin’in yapay zeka sisteminde verimli bir kıymet deposu olma durumunu güçlendirdiğini argüman etti. Kısaca Hayes, Bitcoin ve yapay zeka ortasında güç yoluyla sıkı bir irtibat olduğunu düşünüyor.

Hayes bu tezini farklı argümanlarla da destekledi. Bitmex’in eski CEO’su Bitcoin’in sonlu arzının ve sansüre karşı sağlam bir varlık olmasının da yapay zeka iktisadında başka para ünitelerine karşı avantaj sağladığını düşünüyor.  

“Bitcoin, yapay zekayla çok daha yüksek düzeylere ulaşabilir”

Arthur Hayes, yapay zeka iktisadında Bitcoin benimsenmesinin artışının prestiji paraların enflasyonist yapısından ötürü yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesini de hızlandıracağını düşünüyor. Hayes, Blockchain teknolojisi tabanlı Bitcoin ağının, süratle yükselen bir dal haline gelen yapay zeka ile birleştirilmesinin, yatırımcıları daha fazla motive edeceğini düşünürken bu gelişmenin Bitcoin kıymetini muazzam düzeylere taşıyacağına inanıyor. 

Arthur Hayes’in blog göndersinde paylaştığı bilgilere nazaran önümüzdeki 3 sene içerisinde yapay zeka iktisadı global hasılanın en az %5’ini oluşturabileceğini söyledi. İktisadın büyümesiyle de Bitcoin’in 760 bin dolara kadar yükselebileceğini varsayım ediyor. Hayes, kestirimin abartılı olduğunu düşünenler için geçmiş periyotlardaki muazzam yükselişleri hatırlattı. 

Eski borsa yöneticisi, yorumlarının şahsî iddiaları olduğunu hatırlatarak gelecek bilinmeyen olsa da bu riski alarak yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi. Hayes, daha evvelki yorumlarında Bitcoin, bu yıl dalgalı seyrine devam edeceğini, lakin 2024 yılında güçlü bir yükseliş rallisine başlayacağı kestiriminde bulundu.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap