Eski FED Başkanı’ndan Kritik Kripto Para Açıklaması

Eski FED Başkanı’ndan Kritik Kripto Para Açıklaması

Paylaş
Eski FED Başkanı’ndan Kritik Kripto Para Açıklaması

Kriptokoin.com – 2019 yılı, Blockchain benimsenmesinin arttığı, birçok küresel ekonominin sektöre yönelik düzenlemelerini belirlediği ve kendi merkez bankaları destekli kripto para birimlerini ilan ettiğine tanık oldu. Ancak  eski ABD Federal Rezerv Başkanı Alan Greenspan’a göre, merkez bankaları tarafından verilen dijital para birimleri gerekli değil.

Eski FED Başkanı: Merkez bankası tarafından verilen kripto para gerekli değil!

Çin’in finans dergisi Caijing’nin yıllık Ekonomik Görünüm Konferansı’na katılan Greenspan, “merkez bankalarının kripto para çıkarmaları  için bir neden olmadığını” söyledi. Eski Başkan, ulusal para birimlerinin, başka hiçbir kuruluşun sunamayacağı bir özellik olarak, ulusal kredilerle desteklendiğini belirtti. Devlet kredisinden bahsederken, Greenspan Facebook’un Libra’sına da değindi ve şöyle dedi:

Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal para biriminin kredisi, Facebook’un hayal edebileceğinden çok daha fazla…

Libra piyasaya bir patlama ile girdi. Ancak, düzenleyici baskılara dayanamadı ve lansmanı ertelendi. Maalesef, proje Çin’i etkiledi; ülke şimdi Blockchain devrimini kendi merkez bankası tarafından verilen dijital para birimi ile yönetmeye başladı.

Birçok ülke kripto paralara kucak açarken, ABD hala sert tutumunu devam ettiriyor

Greenspan’ın görüşleri, dünyadaki birçok önde gelen regülatörün  görüşlerine aykırı. Örneğin Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, merkez bankalarının bu devrime karşı sessiz kalamayacağını söyleyerek kendi dijital para birimlerini çıkaracaklarını iddia etti. İsviçre Uluslararası Finans Genel Sekreteri Daniela Stoffel de Çin’in aktif katılımı hakkında yorumda bulundu ve Blockchain teknolojisinde çalışan tek ülke olmadığını iddia etti.

Stoffel, diğer hükümetlerin bunun şu anda gerçekten gerçekleştiğini ve bir e-para biriminde ima edilen sorunların artık gerçek olduğunu fark etmeye başladıklarını ve bunun küresel bazda kararlara daha fazla ivme kazandıracağını iddia etti. İsviçre’de -2020’de parlamentodan geçecek olan- yasal çerçeve belirlenmişken, ABD kripto düzenlemeleri konusunda hala sığ kalmaya devam ediyor. Regülatörlerin Bitcoin ve kripto paralara yönelik önemli açıklamaları için “Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı: “Bitcoin Gerçek Değil” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap