Eski CFTC Başkanı: FED Dijital Dolar Fikrini Değerlendirmeli

Eski CFTC Başkanı: FED Dijital Dolar Fikrini Değerlendirmeli

Paylaş
Eski CFTC Başkanı: FED Dijital Dolar Fikrini Değerlendirmeli

ABD’deki Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı Christopher Giancarlo, Facebook’un ve Çin’in yeni dijital para projeleri hakkında açıklamalar yaptı.

Giancarlo Facebook ve Libra arasındaki bağlantıya değindi ve Libra’nın bu kadar eleştirilmesinin sebebinin Facebook olabileceğini ifade etti.

Çin’in dijital para projesini de değerlendiren Giancarlo, ABD’nin Çin’in bu hamlesine karşı harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor.

Facebook Yüzünden

Giancarlo yeni katıldığı bir yayında dijital paraların gelişiminden ve Facebook’un Libra projesinden bahsetti.

Dijital paraların geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde ciddi anlamda geliştiklerini vurgulayan Giancarlo, ABD’nin ve diğer ülkelerin artık bu dijital sisteme ayak uydurmaları gerektiğini düşünüyor.

Giancarlo’ya göre Facebook’un kendi dijital para projesini geliştiriyor olması, dijital paraların ne kadar büyüdüklerinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Giancarlo Libra projesine genel olarak iyimser bir tavırla yaklaşsa da Libra ile Facebook arasındaki bağlantıyı şu şekilde yorumluyor:

Bankacılık ilişkileri artık insan ilişkilerinin çok gerisinde kaldı. Libra bir manada bunun göstergesi sayılabilir. Ama Facebook’un son yıllarda kişisel veri yönetimi konusunda yaşadığı sorunlar insanlardan büyük tepki çekti. Belki de Libra’nın bu kadar tepki almasının sebebi budur.

Giancarlo konu hakkında yaptığı açıklamalara göre Libra eğer Facebook tarafından değil de başka bir şirket tarafından geliştiriliyor olsaydı çok daha iyi tepkilerle karşılaşırdı.

Çin Meselesi

Giancarlo katıldığı yayın sırasında Çin’in kendi dijital para projesi olan dijital yuan hakkında da konuştu ve bu projeyi genel olarak iyi bir şekilde yorumladı.

CFTC Eski Başkanı Giancarlo’ya göre ABD, Çin’in bu dijital para hamlesine bir an önce karşılık vermeli:

Amerikan Doları’nın lider para birimi olarak kalabilmesi için yalnızca istikrarlı ve güvenli olması değil aynı zamanda kolayca kullanılabilir olması gerekiyor. Gittikçe dijitalleşen dünyada doları da bir nebze dijital hale getirmek çok önemli. Ben ABD Merkez Bankası’nın bu konuyu düşünmesi gerektiğini şiddetle savunuyorum.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap