Eski CFTC Başkanı Dijital Dolar İçin Harekete Geçti!

Eski CFTC Başkanı Dijital Dolar İçin Harekete Geçti!

Paylaş
Eski CFTC Başkanı Dijital Dolar İçin Harekete Geçti!

ABD’nin finansal düzenleyicilerinden Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, dijital doların piyasaya sürülebilmesi için elinden gelen her şeyi yapıyor gibi gözüküyor.

Özellikle kripto para birimlerine yönelik olumlu tavrı ile “Kripto Baba” takma adı ile anılan Giancarlo, blockchain ile ilgili regülasyonlarda da en zararsız yolu seçmişti. Giancarlo şimdi kar amacı gütmeyen bir kurumu hayata geçirdi ve dijital doların araştırılması için bunu kullanmayı hedefliyor. Eski başkanın istediği temel şey ise doları “blockchain tabanlı tamamen elektronik bir para birimi” yapabilmek.

Kurum şimdiden dijital dolar hakkında bir araştırma yapmaya başladı ve bununla ilgili sonuçları bugünlerde açıklayabilir. Aslında Giancarlo’nun dijital dolar girişimi küresel danışmanlık devi Accenture PLC tarafından da destekleniyor. 2019 yılının Aralık ayında İsveç’in merkez bankası da kendi dijital parası için Accenture ile ortaklık imzalayabileceğini dile getirmişti.

Dijital Dolar İkilemi

Dijital Dolar Vakfı olarak adlandırılan kurumun diğer kurucuları arasında eski bir CFTC yetkilisi olan Daniel Gorfine ve Giancarlo’nun kardeşi Charles Giancarlo yer alıyor. Özellikle Facebook’un Libra kripto para birimi piyasaya sürüldükten sonra ABD’li regülatörlerün bu yöndeki korkusu daha da artmıştı. Bazı yetkililer dijital doları desteklerken, bazıları Libra’ya karşı bile bunun piyasaya sürülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap