Eski Bitcoin’ler harekete geçti: 9 yıl sonra uyanan cüzdandan çıkış

Eski Bitcoin’ler harekete geçti: 9 yıl sonra uyanan cüzdandan çıkış

Paylaş
Uzman Coin: Eski Bitcoin’ler harekete geçti: 9 yıl sonra uyanan cüzdandan çıkış

Geçmiş yıllarda çok düşük fiyattan Bitcoin alıp, bugünlere kadar saklama başarısına ulaşan kişiler, son dönemde fonlarını tuttukları cüzdanlarını yeniden uyandırmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde içinde 2720 BTC bulunan (yaklaşık 120 milyon dolar) bir cüzdandan 22 dolarlık bir meblağ çıkışı olmuştu.

4 milyon dolarlık BTC’ler Binance borsasına…

Bugün de, yaklaşık 9 yıldır hareket olmayan bir cüzdandan Bitcoin çıkışı yaşandı. Ancak çıkan meblağ, diğer cüzdan gibi sembolik bir rakam değildi. Cüzdan sahibi yaklaşık 4 milyon dolar değerdeki 85.19702 BTC’yi Binance borsasına gönderdi. Sosyal medya ve forum platformu Reddit’te ise konuyla ilgili “Balinalar uyanıyor mu?” yorumları yapıldı.

Neden şimdi?

İçinde büyük miktarlarda Bitcoin barındıran cüzdanların yıllar sonra harekete geçmesi için zaman zaman çeşitli teoriler ortaya atılıyor. Bazı kişiler unuttukları cüzdan şifrelerini yıllar sonra yeniden buluyorlar. Bazıları ise sabırla bekledikleri uzun bir zamandan sonra kâr almak için cüzdanlardaki Bitcoin’leri satma yoluna gidiyorlar. Bazen ise ülkelerdeki güvenlik güçleri, suçluların cüzdanlarını ele geçiriyor ve anahtar kelimeleri de alarak cüzdan içindeki fonlara el koyuyorlar, daha sonra da bunları açık artırma yoluyla satıyorlar.

Tabii ki cüzdan şifrelerini kaybettikten sonra hala bulamayan da birçok kişi mevcut. Son verilere göre, en az 5 yıldır ‘uyuyan’ cüzdanlardaki Bitcoin miktarı ise 4.22 milyon.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap