Eski Başkan Açıkladı: Çin’in Dijital Para Birimi Perakende Sistem Odaklı Olacak

Eski Başkan Açıkladı: Çin’in Dijital Para Birimi Perakende Sistem Odaklı Olacak

Paylaş
Eski Başkan Açıkladı: Çin’in Dijital Para Birimi Perakende Sistem Odaklı Olacak

Kriptokoin – Çin diğer kripto para birimlerine karşı mesafesini korurken devlet destekli dijital para birimi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ülke bugün tekrar manşetleri süsledi. Yayınlanan haberlere göre Çin Halk Bankası [PBoC]’nin eski başkanı ve halihazırda Çin Finans Birliği Başkanı olan Zhou Xiaochuan, Çin’in eski yolu izlemeye ve dijital para birimlerini ödemeler ve ticaret için kullanmak için düşünmeye devam edeceğini ifade ediyor.

Xiaochuan, 2019 Coixin Hengqin Forumuna katıldı ve kripto paralar ile kripto paraların sıkıntıları hakkında konuşma fırsatı buldu. Para biriminin ulusal egemenliğin bir sembolü olduğunu ve birçok büyük ülkenin teknoloji yönünü seçme konusunda temkinli olduğunu, çünkü yanlış seçimin ciddi kayıplarla birlikte bir güven krizine de yol açabileceğini vurguluyor. Xiaochuan konuşmasında şu ifadelere vurgu yapıyor:

“Fiat para birimi, ulusal egemenliğin bir simgesi aynı zamanda. Özellikle süper egemen güç olan Merkez bankaları, yön tayin ederken çok dikkatli olmalı. Yanlış bir yöne girerse olumsuz ve riskli durumlarla karşılaşabilir ve hatta bir kredi krizi bile meydana gelebilir.”

Xiaochuan ayrıca CBDC uygulamalarının çeşitlerini de ikiye ayırarak şöyle açıklıyor:

Çin tarafından temsil edilen, elektronik ödeme ve dijital para birimlerinin perakende sistemlerine yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayan bir uygulama.Uluslararası odaklı finansal kurumlar. Uluslararası ödemeler ve havale için dijital para birimini kullanan uygulamalar.

Primitive Ventures’dan Dovey Wan’ın paylaştığı bir tweet’e göre Çin, yurt içi perakende satışlarındaki ticarete ve ödemelere adanacak olan Dijital Yuan’a dikkatini verecek. Wan, yaklaşımının Çin’in küçültülmüş dar bir çerçevede kendine has beklentisiyle aynı hizada olduğuna dikkat çekiyor ve burada PBoC bir toptancı ve ticari bankaların da bir distribütör olarak hareket ettiğini belirtiyor ve ekliyor:

“Aradaki fark, bankaların M0’nin bu bölümüne para çarpanı uygulayamayacakları ve ödeme arayüzünün hala Alipay olabileceği şeklinde”.

Hatırlanacağı üzere Fransa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Denis Beau, CBDC’leri (Merkez Bankası Dijital Para Birimleri) benzer bir şekilde ikiye ayırarak onları perakende ve toptan satış olarak sınıflandırmıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap