Erkan Öz Gümüş ve Bitcoin’deki Bilinmeyen Sırrı Açıkladı

Erkan Öz Gümüş ve Bitcoin’deki Bilinmeyen Sırrı Açıkladı

Paylaş
Erkan Öz Gümüş ve Bitcoin’deki Bilinmeyen Sırrı Açıkladı

Kriptokoin – Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Ekonomist Erkan Öz, bugün YouTube sayfasından Gümüş fiyatlarına dair ilginç bir anekdotu açıkladı.

Öz, kendi araştırmalarına göre ne zaman gümüş fiyatlarında bir artış olsa bunun ardından büyük tarihsel olayların meydana geldiğini ifade ediyor.

Yıllara Göre Olaylar

Nominal gümüş fiyatlarına dair 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan grafiği paylaşan Öz, 1720 yılından itibaren uzunca bir süre gümüş fiyatının yapay bir şekilde hareket ettiğini ifade ediyor. 1780 yılında gümüşte bir yükselişin olduğunu vurgulayan Öz, bu tarihlerden sonra 1789 yılında Fransız Devrimi’nin gerçekleştiğini ifade ediyor.

Bundan sonraki yükselişin 1800-1804 yılları arasında gerçekleştiğini ifade eden Öz, 1805 yılında o dönemin Dünya savaşı olarak nitelenebilecek Napolyon Savaşlarının başladığını ifade ediyor.

Sonraki yükselişin 1810-1814 yılları arasında gerçekleştiğini ifade eden Öz, bu tarihlerden 5 yıl sonra Amerika’da bir finansal krizin çıktığını, 7 yıl sonra 1821 yılında Napolyon’un İngilizlere yenildiğini ve artık dünyada yeni bir düzenin kurulduğunu ifade ediyor.

Görülmemiş Yükseliş

Sonraki yükselişin 1860 ila 1865 yılları arasında olduğunu ifade eden Öz, o devreye kadar görülmemiş bir yükselişin gerçekleştiğini ifade ederek bundan 6 yıl sonra 1871 yılında Prusya-Fransa savaşının meydana geldiğini ve sonrasında galip gelen Prusya’nın Almanya’nın birliğini kurduğunu ve Almanya’nın artık Altın Standardına geçerek Merkez Bankasında bulundurduğu altın kadar para basma sistemine ve dolayısıyla tüm dünyanın klasik altın standardına geçtiğini ifade ediyor.

1873 yılında Amerika’da büyük bir finansal krizin başladığını ifade eden Öz, 1879 yılına kadar süren bu sürecin büyük buhran olarak isimlendirildiğini ifade ediyor. 1889 yılında meydana gelen yükselişten 4 yıl sonra 1893 yılında Amerika’da Borsa Krizinin meydana geldiğini ifade eden Öz, 1913 yılında FED’in kurulduğunu ve Altın Standardının % 100’den % 40’a düşürüldüğünü ve dünyanın artık yeni bir sisteme geçtiğini ifade ediyor.

1915-1920 yılları arasında gümüşte yaşanan yükseliş 1929’daki tarihteki en büyük ekonomik buhranla birlikte gümüş tarihteki en düşük seviyesine geliyor. Bu olaydan sonra yükselişe geçen gümüşün sonraki düşüşünün ikinci dünya savaşına denk geldiğini ifade eden Öz, 1944 yılında Bretton Woods sistemiyle birlikte yeni bir parasal düzenin kurulduğunu, 1942-1948 yılında meydana gelen yükselişin ise soğuk savaş denilen yeni dünya düzenine yönelik bir ifadeyi yansıttığını vurguluyor.

1961-1969 yılları arasında gümüşün yükselişinden iki yıl sonra Amerika dolar ile altın arasındaki bağı kopartarak sınırsız para basma dönemine başlıyor ve dünya yeni bir ekonomik standarda geçiyor.

Gümüşte 1973 yılından 1975’e kadar bir büyük yükselişin olduğuna daha dikkat çeken Öz, bu yükselişten sonra dünyada ciddi resesyonların ve sıkıntıların söz konusu olduğunu ve altın fiyatlarının da ciddi anlamda arttığını ifade ediyor.

1978-1980 arasında gümüş fiyatlarının çok ciddi arttığını ifade eden Öz, bundan 10 yıl sonra Doğu Bloku ülkelerindeki komünizm sisteminin ve SSCB’nin çöktüğünü ve bu olayın dünya yüzeyinde bambaşka bir etkiye sahip olduğunu ifade ediyor.

Geldiğimiz noktada bu tarihsel sürecin neden bizi bu kadar ilgilendirdiğini de açıklamaya çalışan Öz, 2001-2011 arasında bir çok büyük gümüş fiyat yükselişinin olduğunu, bu dönemlerde gümüş fiyatlarının 4 dolardan 50 dolara kadar çıktığını, 2011-2019 arasında herhangi bir olayın yaşanmadığını ifade ediyor.

Yakın Bir Zamanda Ne Olabilir?

İncelediği verilere göre yakın bir zamanda büyük bir olayın meydana gelmesi gerektiğini ifade eden Öz, Ray Dalio’nun yeni bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz ifadesini alarak, artık yeni bir para sistemine doğru gidildiğini Doların rezerv para statüsünün sorgulandığı bir aşamaya geçildiğini vurguluyor.

Bir başka isim Henry Kissinger’in 16 Kasım’da yaptığı “eğer ABD ile Çin’in bir ticaret anlaşmasına varamaması durumunda dünya savaşlarından daha kötü durumlarla karşılaşabiliriz” açıklamasına da değinen Öz, büyük olayların yaşanacağını büyük aktörlerin dile getirdiğini ifade ediyor.

JP Morgan’ın gümüş varlıklarına da değinen Öz, JP Morgan’ın sürekli gümüş fiyatları düşerken Gümüş topladığını ifade ediyor. 153 milyon onsluk miktarın bir özel kuruluşun tarihte topladığı en fazla miktar olduğuna dikkat çekiyor.

Aynı tedbirin dünyanın büyük yatırımcıları tarafından da alındığına dikkat çeken Öz, Londra’da özel kasalardaki gümüş miktarının tarihin yüksek seviyelere çıktığını ifade ediyor.

Gümüş düştükçe büyük varlıkların gümüş yatırımlarını iki katına çıkardıklarını ifade eden Öz, Bitcoin’in fiyatında da dört defa çok önemli bir hareketin olduğunu ve dünyanın bu nedenle sınırlı paraya doğru hareket etmek istediğini ancak bu durumun bastırıldığını vurguluyor.

Gümüş fiyatları yükselince toplumsal hayatta ve dünyada bir sorun olduğu sonucunu vurgulayan Öz, insanların bir şekilde ikna edildiğini ancak sorunlar bastırıldığı için 5 yıl sonra 10 yıl sonra çok daha büyük bir olay şeklinde kendini gösterdiğini ifade ediyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap