Erkan Öz, Bitcoin, Altın, Gümüş ve Dolardaki Yatırım Stratejilerini Açıkladı

Erkan Öz, Bitcoin, Altın, Gümüş ve Dolardaki Yatırım Stratejilerini Açıkladı

Paylaş
Erkan Öz, Bitcoin, Altın, Gümüş ve Dolardaki Yatırım Stratejilerini Açıkladı

Kriptokoin.com – Türk Bitcoin camiasında ismini sıklıkla duyduğumuz ve ünlü bir ekonomi gazetecisi olan Erkan Öz, yatırımcıların talepleri üzerine krize giden yolda altın, gümüş, Bitcoin, dolar, arazi, emlak vb. hakkındaki yatırım stratejilerini açıkladı.

Erkan Öz: Açıklamalarım yatırım tavsiyesi olarak alınmamalı!

Erkan Öz, bazı yatırım araçlarına yönelik stratejilerini paylaşmadan önce önemli bir uyarıda bulundu ve açıklamalarının bir yatırım tavsiyesi olarak alınmaması gerektiğini vurguladı:

Şimdi arkadaşlar başlamadan önce şunu belirtmem de büyük fayda var. Ben bir ekonomist ya da yatırım danışmanı veya bir hayatta kalma uzmanı vesaire değilim. Benim mesleğim ekonomi gazeteciliği öncelikli görevim size haber vermek. Ben 2011 yılından beri fark ettiğim global ekonomi ile ilgili bir kriz durumunu elimdeki her türlü vasıta ile olabildiğince çok insana durmaya çalışıyorum. Ben yatırım tavsiyesi veremem ama şunu yapabilirim kendi yaptıklarımı veya kendi işlerimi paylaşabilirim. Bu şu anlama da gelmiyor benim bu stratejilerim başarılı olacak.

StormGain

Erkan Öz Erkan Öz

Ünlü ekonomi gazetecisi: Yaklaşan krize tedbir olarak altın, gümüş ve Bitcoin’den oluşan bir portföy oluşturulabilir

Ünlü ekonomi gazetecisi, açıklamalarının devamında önceki konuşmalarına da gönderme yaparak yaklaşan krizin “para krizi” olacağını ve bu nedenle de sınırsız basılan fiat paralardan ziyade sınırlı olan Bitcoin ve altın gibi varlıklara yönelmenin daha doğru olacağını belirtiyor:

Şimdi öncelikle bu yaklaşan kriz para ekonomisine ciddi şekilde zarar vereceği ve hatta kapitalizmin yıkılma noktasına getireceği için bir para krizi olacak. Yani para eşittir borç demek olduğu için borçlar yani bonolar ile ilgili kriz olacak. Bu nedenle ben merkez bankaları tarafından sınırsız basılan kağıt paralardan ziyade sınırlı üretimi olan varlıklara yani altın, gümüş ve Bitcoin’den oluşan bir portföy oluşturulmasını doğru buluyorum.

Erkan Öz, bir miktar dolar yatırımı olduğunu belirterek, bunun nedenini açıklıyor

Erkan Öz’e göre yatırım bütün ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra elinizde para kalıyorsa onunla yapılır. Ünlü ekonomi gazetecisi evini, arabasını, temel ihtiyaçları için gerekli olan parasını ve böbreğini vs. satıp çeşitli yatırım araçlarına yatırım yapılmasını kesinlikle doğru bulmuyor. Erkan Öz, açıklamalarının devamında sınırlı üretilen varlıkların yanında bir miktarda döviz yatırım olduğunu belirtiyor. Gazeteci Öz, neden döviz yatırımı olduğunu ve bu yatırımında nasıl bir strateji izleyeceğini şu sözlerle açıklıyor:

Krize doğru ilk gidildiği sıralarda. Dediğim gibi dünyanın yüzde 99’u krizin mahiyetini çözmediği için ve bunun  bir dolar krizi olduğunu görmediği için ilk olarak en iyi para olarak gördüğü dolara saldıracak. İnsanların dolara saldıracağını düşündüğüm için bir miktar elimde hala dolar tutuyorum. Dolar artarsa bu düşüncemde de bir kesinlik yok artmaya da bilir. Ama dolar artarsa elimdeki doları kademe kademe bozdurup yine daha fazla sınırlı varlığa geçmeyi düşünüyorum. İşte altın, gümüş ve Bitcoin gibi varlıklara…

Erkan Öz’ün altın ve gümüş ve Bitcoin’deki stratejisi

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, krize önlem olarak altın ve gümüş ve Bitcoin’de nasıl bir yatırım stratejisi izleyeceğini ise şu sözlerle vurguluyor:

Benim yine düşüncelerimden bir tanesi krize giderken öncelikle altın ve gümüş ve Bitcoin… Hatta düşebilir de ama şunu da düşünüyorum. Bir yandan bu düşüş gerçekleşse bile çok sınırlı bir düşüş olacak. Belki Bitcoin volatil olduğu için orada bir sert düşüşe neden olabilir doların kuvvetlenmesi. Ama ben yine de bu düşüşlerin sınırlı kalacağını düşünüyorum. Dolar yükselirken altın, gümüş, Bitcoin düşerse zaten elimde dolar vardı. Onu altın, gümüş, Bitcoin’e çeviririm. Ama böyle bir durum olmazsa da elimde zaten büyük miktarda altın, gümüş, Bitcoin var. Zaten oradan kriz ilerledikçe artacağı için kar ederim diye düşünüyorum.

Bir yatırım portföyünde altın, gümüş ve Bitcoin’in ağırlığı ne olmalı? Erkan Öz cevaplıyor

Erkan Öz, elbette ki kriz olasılığı bu kadar yüksekken dahi bunu gerçekleşmeme ihtimalinin de olduğunu belirtiyor. Ekonomi gazetecisi özellikle burada temel mantığın zengin olmaktan ziyade bir kriz  ihtimaline karşı “hayatta kalmak ve maddi güvenliğini sağlamak” olduğunun altını çiziyor. Erkan Öz bir yatırım portföyünde altın, gümüş ve Bitcoin’in ağırlığının ne olması gerektiğini de açıklıyor:

Risk tercihinize göre değişir, altın’ı tercih ederseniz çok daha az risk almış olursunuz ama sonuçta çok daha da az getiri de elde etmiş oluruz. Gümüş daha az risk ama altın’dan biraz daha fazla getiri verir. Bitcoin hepsinden daha fazla risk ama belki de hepsinden daha fazla getirir sağlayabilir. Bu tercihi kendi durumunuza göre kendinizin belirlemesi gerekiyor. Tek geçerli formül yok. Herkesin şartlarına göre durum değişebilir.

Erkan Öz: Biraz daha param olsa tarım arazisine yatırım yapardım, ama emlak yatırımı yapmazdım!

Altın ve gümüşü saklama konusuna gelince Öz, bu varlıkların fiziki olmasını tercih ediyor ve bunu şu sözlerle ifade ediyor; “Saklama konusunda da ben fiziki olmasını tercih ediyorum arkadaşlar, altın ve gümüşün yani buna dokunabilmek istiyorum.” Bitcoin’e gelince ünlü uzman, borsada saklamaya sıcak bakmıyor. Donanım cüzdanlara gelince de herkesin güvenlik algısına göre bu tercihlerin değişebileceği belirtiyor.

Erkan Öz açıklamalarının devamında eğer biraz daha parası olsaydı sınırlı varlıklar dışında gerçek varlıklara da yatırım yapabileceğini belirtiyor. Örneğin; su sorunu olmayan tarım arazisi ya da kullanışlı taşıtlar vs. gibi. Çünkü Öz’e göre enflasyon artarsa bunların hepsinin değeri artacak. Ama gazeteci, parası olsa da emlak yatırımı yapmayacağını belirtiyor. Çünkü emlakta ciddi fiyat düşüşleri olabileceğini ve büyük bir balon olduğunu düşünüyor. Öz, açıklamalarının devamında eğer sabit bir işi olsa ona dayanarak sabit faizli bir kredi alabileceğini vurguluyor. Çünkü enflasyonun olduğu ortamda sabit faizli borcun küçük bir maliyetle fazlaca fayda sağlayacağını ve bu parayla başka yatırımlar yapılabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap