Erkan Öz Anlattı: ABD – İran Gerilimi Bitcoin, Dolar ve Altını Nasıl Etkileyecek?

Erkan Öz Anlattı: ABD – İran Gerilimi Bitcoin, Dolar ve Altını Nasıl Etkileyecek?

Paylaş
Erkan Öz Anlattı: ABD – İran Gerilimi Bitcoin, Dolar ve Altını Nasıl Etkileyecek?

Kriptokoin – Kripto para dünyasında son günlerde Bitcoin’deki artışı ABD ile İran arasında yaşanan gerilimlere bağlayanlar oldu. Genel olarak yaklaşım siyasi gerilimlerin arttığı zamanlarda Bitcoin’in bir güvenli liman olarak görüldüğü şeklinde.

Türkiye’de kripto para camiasının tanıdığı uzman isimlerden biri olan Erkan Öz son zamanlarda meydana gelen bu gerilimi ve bu gerilimin akabinde Bitcoin, dolar ve altının nasıl etkileneceğini yorumladı.

Erkan Öz Gerilimin 3. Dünya Savaşına Yol Açmayacağını Düşünüyor

Gerilimlerle geçen son günleri yorumlayan Öz’e göre Arabistan’daki rafinelere düzenlenen drone saldırısında bile neticede bir savaşın çıkmadığı için buradan da bir 3. dünya savaşı çıkmayacak. İran’ın çok geniş sahalarda hüküm sürmeye çalıştığı ve ayrıca içte yer alan bazı problemlerle de mücadele ettiği için böyle bir savaşı göze alamayacağını düşünen Öz’e göre savaşı isteyecek asıl ülke İsrail.

Yeni bir savaşın Amerika için Trilyonlarca dolarlık masraf anlamına geleceğini belirten Öz, zaten Irak’ı doğru dürüst kontrol edemeyen bir ABD’nin İran ile doğrudan bir savaşa gireceğini düşünmüyor.

Öz’e göre ABD-İran mücadelesi veya ABD-Kuzey Kore mücadeleleri aslında ABD ile Çin arasındaki çatışmanın yansımaları. İran’ı destekleyen ülkenin Çin olduğunu ifade eden Öz, daha önceki dünya savaşlarına bakıldığında savaştan önce mevcut dünya yönetimine yeni bir ülkenin girdiğini ifade ediyor. Bu gücün o zaman Almaya olduğunu ifade eden Öz, günümüzde ise bu gücün son yıllarda ivme kazanan Çin olduğunu ifade ediyor.

Çin’in çelik, otomotiv, cep telefonu, gemi inşası gibi alanlarda önde olduğunu vurgulayan Öz, Huawei’ye geçen sene Amerika’nın ambargo uygulamasına rağmen satışların yüzde 23 arttığını ifade ediyor.

Almanya’nın birliğini sağladıktan sonra hemen altın standardına geçtiğini ifade eden Öz, iyi üretim yapan toplumların iyi para talep ettiklerini ifade ediyor. Sağlam para ve sınırlı para talep eden bu ülkelere en son Çin’in eklendiğini ifade eden Öz, 2018 yılında Çin’in petrolü yuan karşılığında alacağını ve petrol satıcılarına kendisinden aldıkları yuanları Shangay borsasında altına çevireceklerini belirttiğini hatırlatıyor.

Çin’in Hamlesi

Çin’in ilerleyen zaman dilimlerinde parasını altına bağlayabileceğini belirten Öz, Çin’in bu hamlesinin gelecekte bir dünya savaşına yol açmayacağını ancak sınırlı savaşların olabileceğini ve buradaki savaşlarda nükleer silahların kullanılabileceğini ifade ediyor.

Kullanılabilir Nükleer Silah

Amerika’nın nükleer savaş anlaşmasından çekildiğini ve kullanılabilir nükleer silah programı başlattığını ifade eden Öz, büyük bir şehri yok edecek kadar nükleer silahları Amerika’nın üretmeye başladığını ancak bu durumdan kimsenin bahsetmediğini vurguluyor.

Amerikan yönetiminin küçük nükleer silahların kullanımı yoluna girdiğini belirten Öz, bu silahların deniz altında kullanılacağını ifade ediyor. Rusya’nın da bu noktada boş durmadığını ifade eden Öz, ABD ile Çin arasında bir deniz savaşının da gündeme gelebileceğini vurguluyor. Gün geçtikçe bu savaş ihtimalinin artacağını ifade eden Öz, çatışma alanlarının Orta Doğu, İran, Güney Çin Denizi ve Kore Yarımadası olacağını belirtiyor.

Bu gelişmelerin dünya ekonomik sistemine de etki edeceğini belirten Öz, bu çatışma ortamı algılanınca Bitcoin, altın ve gümüşte artışların olduğunu ancak bu artışların asıl nedeninin FED’in para basması olduğunu, sisteme yönelik savaş korkularının da hareketi körüklediğini vurguluyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap