Erdarwd Snowden’den Yapay Zeka Açıklaması

Erdarwd Snowden’den Yapay Zeka Açıklaması

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Erdarwd Snowden’den Yapay Zeka Açıklaması

Eski SNA muhabirlerimden olan Edward Snowden, yapay zeka ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Consensus 2023’te konuşan Edward Snowden yapay zeka hakkında açıklama yaptı. Muhabir gelişen teknoloji ismine yorumlarını katıldığı bir aktiflikte paylaştı.

Eski Muhabir Yapay Zeka Hakkında Konuştu

Eski bir NSA muhbiri olan Edward Snowden, teknolojinin makûs gayeli aktörler tarafından ele geçirilebileceği korkusuna karşın yapay zekanın insan zekasını aşabileceği ve insanlığa yarar sağlayabileceğine umutlarını paylaştı.

Snowden, AI modellerinin insanların yeteneklerini aşabileceğini, fakat bunun gerçekleşmesi için onlara beşerler üzere düşünmeyi öğretmekten vazgeçip “daha düzgün olmalarına müsaade verilmesi” gerektiğini söyledi. 2023 Consensus konferansına sanal olarak Rusya’dan katılan Snowden, OpenAI’ın ChatGPT’sinin piyasaya sürülmesinden sonra ana akım haline gelen AI teknolojisinin geleceği hakkındaki temkinli optimist görüşlerini paylaştı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Erdarwd Snowden’den Yapay Zeka Açıklaması 1

Snowden, vakit zaman birtakım uzmanların yapay zeka teknolojilerinin makus aktörleri güçlendirebileceğine dair ikazlarını yineledi, lakin ortaya çıkan teknolojinin olumlu kullanım örneklerini de kıymetlendirdi. Yapay zeka modellerinin istilacı istihbarat programlarını beslemek yerine hükümet nezaretini engelleyebileceğini savundu ve “Belki halk hakkında casusluk yapmayı bırakıp halk için casusluk yapmaya başlayabilirler” dedi. Bu türlü bir durumun net bir kar olacağına inandığını belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap