Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi?

Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi?

Paylaş
BTC Piyasası: Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi?

Ünlü milyarder ve Dogecoin destekçisi Elon Musk’ın tweetleri hakkında soruşturma başlatıldığı bildiriliyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tesla hissesinin %10’unu satmayı teklif ettiği tweetler hakkında soruşturma başlattığını söyledi. Düzenleyici ayrıca Elon Musk’ı geçmiş tweet’leri nedeniyle mahkemeye verme konusunda yasal yetkiye sahip olduğunu söyledi.

BTC Piyasası: Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi? 1

Ateşli Dogecoin destekçisi milyarder için soruşturma

Soruşturma, SEC’in Musk’ın 2018 anlaşmasının (bazı tweet’lerin bir avukat tarafından önceden onaylanmasını gerektiren) feshedilmesini talep eden bir talebini reddetmesinin ardından Salı günü gün ışığına çıktı. Musk’ın 2018’deki tweet’i, iddia edilen borsa manipülasyonu konusunda SEC’den sert bir yanıt almıştı. Tesla fiyatı 420 dolar ulaşırsa yapmayı vadettikleri ile ilgi çekmişti Musk. Tesla’nın hisse senedi fiyatı tweet’ten sonra yükseldi ve Musk’ın kişisel servetini artırdı.

Musk, tweet üzerinden SEC’e 20 milyon dolar para cezası ödemişti. Ayrıca Tesla‘nın yönetim kurulu başkanlığından da istifa etti ve bazı tweet’lerinin ön onayını kabul etti. Kasım 2021’de Musk, takipçilerine Tesla’daki hissesinin %10’unu satıp satmayacağını soran tartışmalı bir twitter anketi başlatmıştı. Hareket, Telsa’nın hisse senetlerinin düşmesine neden oldu ve birkaç hissedardan dava açılmasına neden oldu. Associated Press’in bildirdiğine göre, SEC’in şu anda araştırdığı bu anket.

BTC Piyasası: Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi? 2

Musk’ın kripto tweetleri şimdilik güvende

Musk, son iki yılda kripto hakkında aktif olarak tweetler attı. Aralık 2020’de Dogecoin hakkındaki tweet’i memecoin’i yükseltmişti ve Doge’u ana akım haline getirmesiyle büyük ölçüde kredilendirildi. Musk’ın kripto varlıklarını satmayacağına dair son tweeti de kısa bir ralliyi teşvik etmişti. 2021 yılına kadar Bitcoin hakkındaki tweetleri de keskin piyasa tepkilerine yol açarak onu kriptoda yakından izlenen bir figür haline getirdi. Tesla, Musk’ın bilinmeyen kişisel kripto varlıklarının dışında, Bitcoin’de 1,5 milyar doların üzerinde tutuyor. Firma ayrıca bazı malları için ödeme olarak Doge’u kabul ediyor.

BTC Piyasası: Elon Musk’a SEC Darbesi: Dogecoin Tweetleri de Dahil Mi? 3

Ancak SEC şimdiye kadar Tesla CEO’sunun kriptoyla ilgili tweet’lerini incelememiş olsa da bu durum değişebilir. Musk’ın kişisel olarak Bitcoin, Ethereum ve Doge’ye sahip olduğu göz önüne alındığında, düzenleyici piyasa manipülasyonunu iddia edebilir. Kriptokoin.com‘un da daha önceden bildirdiği üzere, Başkan Joe Biden’in bu ay SEC de dahil olmak üzere hükümetin çeşitli dallarına alana odaklanma talimatı veren bir yürütme emri imzalamasının ardından, ABD’de kripto düzenlemesi de sıkılaştırılacak.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap