Elon Musk, Bitcoin’de neden U dönüşü yaptı? “Bazı telefonlar aldı”

Elon Musk, Bitcoin’de neden U dönüşü yaptı? “Bazı telefonlar aldı”

Paylaş
Uzman Coin: Elon Musk, Bitcoin’de neden U dönüşü yaptı? “Bazı telefonlar aldı”

Geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’in sert düşüşü esnasında yaptığı 500 bin dolarlık fiyat tahminiyle dikkat çeken ARK Invest kurucusu Cathie Wood, fiyattaki geri çekilmeden ESG hareketini sorumlu tuttu ve iddialar yüzünden kurumsal alımların durduğunu belirtti. Wood ayrıca, yakında merkez bankalarının Bitcoin alımlarına başlamasının kendisini şaşırtmayacağını söyledi.

CoinDesk’in Consensus 2021 konferansına katılan yatırım yönetim firması Ark Invest’in kurucusu Wood, Bitcoin’in yüzde 50’ye yakın değer kaybetmesini Elon Musk’ın açıklamaları ve ESG hareketine bağladı. Bilindiği üzere açılımı “Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim” (Environmental, Social, and Governance) olan ESG, iklim ve sürdürülebilirlik konularına odaklanıyor.

“Elon birkaç telefon aldı”

Düşüşü ESG hareketi ve Bitcoin madenciliğinin doğaya zarar verdiği yönünde oluşan bir algının daha da hızlandırdığını belirten Wood, şunları söyledi:

“ESG ve Elon tarafından hızlandırılan bir düşüş söz konusuydu. Bitcoin madenciliğinin çevreye zarar verdiği algısı oluştu. Sanıyorum Elon kurumsal şirketlerden bazı telefonlar aldı. BlackRock’ın Tesla’nın 3. büyük hissedarı olduğunu keşfettim. CEO’ları da Larry Fink… İklim değişikliği ve ESG üzerine eğilen çalışmaları var. BlackRock’ın bazı şikayetlerde bulunduğuna ve Avrupa’dan da Bitcoin tutan ve bu konuya karşı hassasiyeti olan kurumlar olduğuna eminim”

“Musk sürecin bir parçası olacak”

Lawrence Summers ve Ray Dalio gibi isimlerin merkez bankalarının politikaları sebebiyle ciddi bir enflasyon beklediklerini söylemelerine rağmen, deflasyonun daha olası olduğunu belirten Wood, Elon Musk’ın ise Bitcoin’e çok daha pozitif yaklaşacağını ve sürecin olumlu anlamda bir parçası olacağını belirtti:

“Musk çok daha fazla diyalog kurmayı ve daha analitik düşünmeyi teşvik etti. Sürecin bir parçası olacağına inanıyorum. Uzun vadede de Bitcoin için daha iyi hareketleri olacaktır.”

“Merkez bankaları Bitcoin almaya başlarlarsa şaşırmam”

Deflasyonla birlikte bazı merkez bankalarının da Bitcoin almaya başlayabileceğini belirten ARK Invest kurucusu şunları söyledi:

“Bazı emtia fiyatlarında düşüşler görüyoruz. Gelişmekte olan ülkelerdeki emtia fiyatları düşerse o zaman o ülkelerin para birimleri de baskılanmaya başlar. İşte o zaman bu gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları Bitcoin almaya başlarlarsa şaşırmam. Çünkü para birimlerinin değer kaybettiklerini görecekler.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap