El Salvador’dan IMF’ye kredi cevabı: Bitcoin bir ödeme metodu

El Salvador’dan IMF’ye kredi cevabı: Bitcoin bir ödeme metodu

Paylaş
BTC Piyasası: El Salvador’dan IMF’ye kredi cevabı: Bitcoin bir ödeme metodu

Bitcoin’i yasal para ilân ederek dünyada bunu yapan ilk ülke olan El Salvador’da, 1.3 milyar dolarlık kredi için IMF’yle görüşmeler devam ederken, ülkenin merkez bankası başkanı Douglas Rodriguez, Bitcoin‘in, kredi alınması için bir engel teşkil etmeyeceğini söyledi.

“Bitcoin ülkeyi daha da büyütecek”

En büyük kripto paranın, bir süre sonra spekülatif bir varlık olarak görülmeyeceğini belirten başkan Rodriguez, volatilitenin bile El Salvador’un büyümesine yardımcı olacağını söyledi:

“Biz risk görmüyoruz. Risk varsa da bizi yukarıya doğru taşıyacaktır. Gelecek sene için %9 olan büyüme hedefinin de artabileceğini düşünüyoruz. Herkesin olumsuz baktığı volatilite de bunu sağlayabilir. Bitcoin, bir süre sonra spekülatif varlık olarak da görülmeyecek. Ayrıca tüm dünyanın kullandığı bir ödeme sistemi olacak. Herkesin katılabildiği finansal bir sistem… IMF ile de açıkça konuştuk. Onlara Chivo ve Bitcoin’in bizim için bir ödeme modeli olduğunu söyledik. “

Taraflar arasında sene başından bu yana kredi görüşmeleri devam ederken, Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’u kripto paraların kullanımın getireceği riskler konusunda Haziran ayında uyarmıştı.

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s de, El Salvador’un Bitcoin hamlesinin IMF’den gelmesi beklenen fonu tehlikeye attığı yorumunu yapmıştı.

7 Eylül tarihinde Bitcoin’i yasal para ilân eden El Salvador’un bu hamlesinden sonra halk da ülkenin resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yu kullanmaya başlamıştı. Devlet vatandaşların Bitcoin kullanımına adapte olabilmesi adına her cüzdana 30 dolarlık Bitcoin yüklemişti. Bu meblağın ilk işlemde dolara çevrilmesi yasaklanmış ve sadece harcamalarda kullanılması istenmişti.

Bitcoin yasasının resmen yürürlüğe girmesinden sonra Bitcoin 52900 dolar seviyelerine gelmiş ancak daha sonra sert bir düzeltme hareketi yapmıştı. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda ise 62200 dolar seviyesinde işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap