El Salvador’da Bitcoin kaynaklı hayvan hastanesi açıldı

El Salvador’da Bitcoin kaynaklı hayvan hastanesi açıldı

Paylaş
Uzman Coin: El Salvador’da Bitcoin kaynaklı hayvan hastanesi açıldı

El Salvador, hükumet fonunda Bitcoin’deki fiyat artışı sebebiyle oluşan fazlalık ile inşa edilen bir hayvan hastanesi açtı. Bukele, hastaneyi ilk olarak 9 Ekim tarihinde duyurmuş ve hastanenin Bitcoin’in yasal para ilân edilmesinden sonra oluşturulan fonda biriken fazladan 4 milyon dolar ile inşa edileceğini belirtmişti.

Veteriner hastanesinin adı, ülkenin Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yla birleştirildi ve Chivo Hayvan Hastanesi oldu. Açılış Facebook, Twitter, TikTok gibi sosyal medya kanallarından da canlı olarak verildi. Hastane başkent San Salvador’un hemen dışında inşa edildi

Sembolik maliyet: 25 sent…

Kasım ayında inşaasına başlanan hastanede hayvanlar için veteriner danışmanlığı, ameliyathane, acil servis ve rehabilitasyon gibi hizmetler verilecek. Her hizmetten sembolik olarak 25 sentlik bir ücret alınacak. Bukele hastane inşaasını açıkladığı dönemde, maliyetler için hiçbir şekilde Bitcoin satılmadığını, harcamaların tamamen devlet fonunun dolar kısmıyla yapıldığını açıklamıştı. El Salvador’un şu an elinde yaklaşık 1800 kadar Bitcoin’i bulunuyor.

El Salvador trade yapıyor mu?

Bitcoin bağlantılı fonda, 4 milyon dolarlık bir fazlalık oluşması ise ülkede bir dönemin en çok tartışılan konularından biri olmuştu. Trade yapmadan fazlalık oluşma ihtimali özellikle tv programlarında sorgulanmış hatta bir yayın esnasında ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya, al-sat yapmadan fonda nasıl ekstra bir gelir elde edildiği sorulmuştu.

Zelaya ise verdiği cevapta “Her zaman bir trade vardır.” demiş ve adeta ülkenin alım satım üzerinden kâr elde ettiğini söylemişti.

Şu anda zararda gözüküyor

Eylül ayından bu yana resmi şekilde Bitcoin alımı yapan El Salvador’un, Bitcoin portföyünü takip eden bazı uzmanlar ise ülkenin Bitcoin-dolar ortalaması ele alındığında yaklaşık 18 milyon dolarlık zararda olduğunu belirtiyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap