El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitcoin konusunda yardım istedi

El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitcoin konusunda yardım istedi

Paylaş
Uzman Coin: El Salvador, Dünya Bankası’ndan Bitcoin konusunda yardım istedi

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, El Salvador’un Bitcoin’i ABD Doları’nın yanında paralel bir resmi para olarak kullanma kararını hayata geçirmek için Dünya Bankası’ndan yardım istediğini söyledi.

Zelaya, Orta Amerika ülkesinin Bitcoin‘i para birimi olarak yürürlüğe koyma ve kurallar hakkında teknik yardım almak üzere Dünya Bankası’na başvurduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden müzakerelerin başarılı olduğunu ifade etti. IMF, geçen hafta ülkenin Bitcoin’i resmi para haline getirmesinin makroekonomik, finansal ve yasal açıdan sorunlar yaratacağını öne sürmüştü.

El Salvador, bu ay Bitcoin’i yasal para olarak benimseyen ilk ülke oldu. Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in ekonomiye büyük katkı sağlayacağını ve yurt dışındaki El Salvadorlular için para transferlerinde kullanılacak bir para birimi olarak konumlanacağını öngörüyor. Bukele’ye göre Bitcoin, El Salvador ile beraber 10 milyonluk potansiyel yeni kullanıcı kazanacak ve yılda 6 milyar dolarlık hızlı para transferinin önü açılacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap