ECB’den Bitcoin yorumu: Finansal istikrarsızlığa etkisi sınırlı olur

ECB’den Bitcoin yorumu: Finansal istikrarsızlığa etkisi sınırlı olur

Paylaş
Uzman Coin: ECB’den Bitcoin yorumu: Finansal istikrarsızlığa etkisi sınırlı olur

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yılda iki kez yayınladığı ekonomik istikrar raporunda yüksek borç seviyeleri ve emlak fiyatlarındaki şişkinliğin AB’nin en kırılgan noktaları olduğunu ve euro bölgesinin sürekli yükselen finansal istikrarsızlık riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Bitcoin‘deki fiyat artışına da değinilen raporda, BTC’nin değer kazanması yine Lale Balonu’na benzetildi.

ECB’nin raporunda pandemi kaynaklı artan borç yükünün finansal istikrar açısından risk oluşturduğu belirtilirken, krizle mücadele etmek için yaratılan parasal teşvik selinin tehlikeli dengesizlikler yarattığına değinildi.

“Krizin açığını kapatıyoruz”

ECB as başkanı Luis de Guindos ise, konuyla ilgili olarak aşı çalışmalarındaki ilerlemelerin tüm AB bölgesine yayıldığını ve bu sayede ekonomik açıkları daha hızlı şekilde kapattıklarını belirterek, rapora göre daha iyimser bir görüş sundu. Bazı segmentlerde fazladan değerlenmeler olduğunu kabul eden Guindos, “Ancak balon terimini kullanmak doğru değil” dedi.

“Bitcoin’in yükselişi Lale Balonu’nu geçti”

ECB raporunda ayrıca kısa bir bölümle de olsa kripto paralara değinilmesi de dikkat çekti. Kripto varlıklardaki “coşkunun” ciddi şekilde arttığı belirtilirken, Bitcoin ise Lale Balonu ile Güney Denizi Balonu’na benzetilerek, “Bitcoin fiyatındaki yükselişler, Lale Balonu ile Güney Denizi Balonu’nu geride bıraktı” denildi.

“Finansal krize etkisi sınırlı olur”

Ayrıca bankaların müşterilerine sınırlı şekilde kripto para sunması ve bu varlıkların ödemelerde hala geniş kitleler tarafından kullanılmaması sebebiyle şu anda mali istikrarsızlığa katkısının sınırlı olacağı kaydedildi.

1630’lu yıllarda yaşanan Lale Balonu krizi, Hollanda’da lale fiyatlarının aşırı derecede yükselmesi ve ardından çok büyük çöküş gelmesiyle görülen krizdi. Güney Deniz Balonu ise, 1720 yılında İngiliz Güney Denizi şirketinin Güney Amerika’daki İspanyol kolonilerinde tekel olması ancak beklenen kârları elde edememesiyle, manipülasyonla artmış olan hisselerin büyük düşüş yaşamasıyla oluşan çöküştü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap