ECB başkanı Lagarde: Kripto varlıklar para değildir!

ECB başkanı Lagarde: Kripto varlıklar para değildir!

Paylaş
Uzman Coin: ECB başkanı Lagarde: Kripto varlıklar para değildir!

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, Bloomberg TV’de David Rubenstein’ın sorularını yanıtladı. Kripto paralardan, sabit coin’lere, kadın ayrımcılığından pandemiye kadar birçok soruyu yanıtlayan Lagarde, kripto varlıkların kesinlikle para olmadığını belirtti. Lagarde’ın açıklamaları şu şekilde:

“Kripto’lar para değildir. Nokta.”

Kripto denen varlıklar para değildir. Nokta. Yüksek derecede spekülatif varlıklardır. Kendilerini para olarak tanımlasalar da değillerdir. İki çeşit kripto bulunuyor. Bir tarafta, şüphe duyulacak ve duruma göre enerji harcaması yüksek olan kriptolar var, diğer tarafta ise sabit coin’ler…

“Sabit coin’ler hızla çoğalıyor, kontrol edilmeleri lazım”

Sabit coin’ler de hızla çoğalmaya başladılar. Bazı teknoloji şirketleri de bu coin’leri daha da önplâna çıkarmaya çalışıyor. Bunları başka tür bir hayvan olarak görebiliriz. Regüle edilmeleri ve denetlenmeleri lazım. Kendilerini nasıl tanıtırlarsa tanıtsınlar, içinde bulundukları, kullanıldıkları işe bakılmaksızın kontrol edilmeleri gerekiyor.

“İçinde bulunduğumuz yüzyıla uymak için CBDC’leri çıkarıyoruz”

Bir de tüm bunların üzerinde merkez bankaları var. Tamamen müşterilerin talepleri üzerine hareket eden, merkez bankası paralarının ve hatta bankanın içinde bulunduğumuz yüzyıla uyum göstermesini sağlayacak olan kurumlardan bahsediyoruz. Bu yüzden şu anda da CBDC dediğimiz merkez bankası dijital paralarını öne sürmeye hazırlanıyoruz. Yani kağıt para elinde tutmak istemeyenler bu paraları kullanabilecekler. Aynı şeyi tutacak insanlar ama dijital formda olacak. Hem kağıt para olacak hem de dijital para. İsteyen istediğini kullanacak. Seçim insanların olacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap