ECB Başkanı Christine Lagarde Kripto Paralar İle İlgili Konuştu: “Aktif Rol Oynamak İstiyoruz”

ECB Başkanı Christine Lagarde Kripto Paralar İle İlgili Konuştu: “Aktif Rol Oynamak İstiyoruz”

Paylaş
ECB Başkanı Christine Lagarde Kripto Paralar İle İlgili Konuştu: “Aktif Rol Oynamak İstiyoruz”

Kriptokoin – Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz günlerde Fransız iş dergisi Challenges ile yaptığı röportaj sırasında ECB’nin ödemeler alanında yenilikçi bir rol oynamak istediğini söyledi. Özellikle farklı ülkeler arasında para transferi söz konusu olduğunda, daha verimli ödeme çözümleri için “acil talep” olduğunu kabul ediyor.

Kripto para birimleri konusunda Lagarde “fiziksel nakitkullanımı sonunda azalsa bile insanların merkez bankası parasını kullanmayadevam etmelerini sağlayacak bir merkez bankası dijital para birimininfizibilitesini ve değerlerini araştırıyoruz. Aktif bir rol oynamak istiyoruz”açıklamasında bulunuyor.

Lagarde’a göre, ECB şu anda kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) oluşturmanın maliyet ve faydalarını değerlendiriyor. Fiziksel paranın kademeli olarak ortadan kalkmasına rağmen merkez bankası parasının hala kullanımda olduğundan emin olmak istiyorlar. Ayrıca, merkez bankaları tarafından verilen kripto para birimlerinin dijital ödemeler için özel çözümleri “dışarıya itelememesi” gerektiğini vurgulamakta.

Lagarde ayrıca şöyle devam etti: “Bir CBDC’ninfizibilitesini ve değerlerini yakından inceliyoruz, çünkü bunun finans sektörüve para politikasının iletilmesi için de büyük etkileri olabilir.”

2019’un sonlarında, ECB, avro bölgesi içinde bir CBDC’ninverilmesinin ne kadar mümkün olacağını belirlemek için özel bir görev gücüyarattı.

Lagarde’nin röportajı, 2019’un sonlarında finansalyeniliklere uyum sağlamanın önemini vurguladıktan sonra geliyor. Ayrıca, hakkındaçok konuşulmayan stablecoinler için büyük bir talep olduğunu belirtti.

ECB Aralık 2019’da, CBDC’yi Avrupa ödeme çözümü olarak sunan bir bildiri yayınlamış ve şöyle demişti:

“Eğer endüstri çabaları yenilikçi ve verimli bir Avrupa ödeme çözümü geliştirmekte yetersiz kalıyorsa, bunun için sosyal ihtiyaç potansiyel olarak bir CBDC yayınlanarak karşılanabilir.”

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap