Dünya Sağlık Örgütü: Banknotlardan Corona Virüsü Bulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü: Banknotlardan Corona Virüsü Bulaşabilir!

Paylaş
Dünya Sağlık Örgütü: Banknotlardan Corona Virüsü Bulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Corona Virüsü hızla yayılmaya devam ederken yeni bir uyarı yaptı. İnsanlara Corona Virüsünden korunmak için çeşitli önlemler öneren WHO, şimdi de banknot kullanımı hakkında uyarıyor.

Ellerinizi Yıkayın

The Telegraph’ın haberine göre WHO, insanlara banknotlara dokunduktan sonra ellerini yıkamayı öneriyor. Bunun sebebi ise Corona Virüsünün (COVID-19), banknot yüzeyine bir kez bulaştıktan sonra birkaç gün boyunca orada kalabiliyor olması.

Çin Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda banknotları dezenfekte etmek için harekete geçmişti. The Telegraph tarafından aktarılan bilgilere göre şimdi İngiltere Merkez Bankası da banknotların hijyenik olmadığıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bir banka sözcüsünün konu hakkındaki yorumu şu şekilde:

Tıpkı çok fazla sayıda insanın dokunduğu birçok diğer yüzey gibi banknotlar da bakteri veya virüs taşıyabilirler. Ama bir banknota dokunmak ne kadar riskliyse bir kapı koluna, merdiven korkuluğuna veya bir kredi kartına dokunmak da o kadar riskli.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri bu yüzden insanlara kredi kartı kullanmayı da önermiyor ve temassız ödeme yöntemlerine geçiş yapmayı öneriyor.

Türkiye’de Hijyen

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir yazı paylaşmıştık. Türkiye’deki vatandaşlar banknotların zaten pis olduğunu düşünüyorlar.

Konuyla ilgili yapılan bir araştırma gösteriyor ki Türkiye’deki vatandaşların yüzde 40’lık bir kısmı banknota dokunduktan sonra ellerini yıkıyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap