Dünya Ekonomisinde Yüzde 3’lük Küçülme Bekleniyor

Dünya Ekonomisinde Yüzde 3’lük Küçülme Bekleniyor

Paylaş
Dünya Ekonomisinde Yüzde 3’lük Küçülme Bekleniyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünya ekonomisiyle ilgili yeni bir rapor yayınladı. IMF’nin tahminlerine göre Koronavirüs dünya ekonomisine ağır bir darbe vuracak ve ekonomi %3 oranında küçülecek. IMF böylece “Büyük Buhran’dan bu yana görülmüş en kötü daralmanın” yaşanmasını bekliyor.

Ekonomide Küçülme

IMF’nin tahminlerine göre Koronavirüs dünya ekonomisini 2008’deki finansal krizden daha kötü etkileyecek. Bu süreç içerisinde ekonominin %3 oranında küçülmesi bekleniyor.

IMF’nin tahminlerine göre ABD’de %5.9, Almanya’da %7, Birleşik Krallık’ta %6.5, Fransa’da %7.2, İtalya’da %9.1, İspanya’da %8, Japonya’da %5.2, Türkiye’de ise %5 oranında küçülme bekleniyor.

Uluslararası Para Fonu ekonomisti Gita Gopinath, bu tabloya ilişkin yaptığı yorumda bu yıl Büyük Buhran’dan bu yana görülmüş en kötü resesyonu yaşayacağımızı söyledi.

2021’deki Beklentiler

IMF’nin tahminlerine göre dünya ekonomisi 2021’de %5.8 gibi kayda değer bir büyüme gösterecek. Bu süreç içerisinde ekonominin kısmen normale dönmesi ve ekonomik faaliyetlerin yeniden çoğalması bekleniyor.

Türkiye ekonomisinin bu yıl %5 oranında küçüleceğini öngören IMF, ekonominin önümüzdeki yıl da %5 oranında büyümesini bekliyor. Ayrıca IMF’nin tahminlerine göre 2019’da %13.7 olan işsizlik oranı 2020’de %17.2’ye çıkacak, 2021’de ise %15.6’ya inecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap