Dünya devi Nike da NFT dünyası ve metaverse’e adım attı: RTFKT’ı satın aldılar

Dünya devi Nike da NFT dünyası ve metaverse’e adım attı: RTFKT’ı satın aldılar

Paylaş
Uzman Coin: Dünya devi Nike da NFT dünyası ve metaverse’e adım attı: RTFKT’ı satın aldılar

ABD’li ünlü spor giyim markası Nike da, metaverse ve NFT evrenlerine katıldı. Şirket, NFT stüdyosu RTFKT’ı (“artifakt” olarak okunuyor) satın aldığını resmen açıkladı. Alım konusunda ise detay verilmedi.

Son dönemde yükselişte olan bir şirket

RTFKT, özellikle kripto para ve NFT yatırımcılarının adını son dönemde ciddi şekilde duyduğu şirketlerden… NFT stüdyosu, Mayıs ayında ünlü girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in liderlik ettiği bir yatırım turunda 8 milyon dolar fon toplamıştı. Şirketin değeri bu yatırımların ardından 33 milyon dolara çıkmıştı.

Sadece bir projede 65 milyon dolarlık işlem hacmi…

Buna ek olarak RTFKT, Takashi Murakami adlı sanatçıyla CloneX adındaki bir avatar çalışması içinde de yer alıyor ve bu ortaklık son günlerin en çok konuşulan NFT projelerinden biri oldu. Son 3 haftada proje 65 milyon dolarlık işlem hacmi gördü.

Nike dijitalleşiyor

Nike yönetim kurulu başkanı ve CEO’su John Donahoe, satın almayla ilgili olarak, “Bu adım Nike’ın dijitalleşme sürecini hızlandıracak, aynı zamanda spor, yaratıcılık, oyun ve kültür arasındaki yerde bulunan sporcu ve üreticilere daha iyi hizmet etmemizi sağlayacaktır” dedi.

RTFKT kurucu ortaklarından Benoit Pagotto ise “Bu, RTFKT’nin yeniden markalaşması adına büyük bir fırsat. Sevdiğimiz toplulukları yeniden inşa etmek için Nike’ın gücünden ve tecrübesinden yararlanacağız” şeklinde konuştu.

RTFKT’ın aynı zamanda CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi NFT koleksiyonu üreticileriyle de çeşitli ortaklıkları bulunuyor.

Adidas’tan geride kalmadılar

Nike bu hamlesinin, Adidas’ın NFT hamlesinden yaklaşık 2 hafta sonra gibi kısa bir sürede gelmesi de dikkat çekiyor. Adidas da Aralık ayı başında Twitter hesabından “Bored Ape Yach Club, GMoney ve Punks Comic ile birlikte Metaverse’e atlıyoruz. Sınırsız olasılıklar dünyasına girmenin zamanı geldi.” yazmıştı. Şirket, Twitter profilindeki fotoğrafı da Bored Ape Yacht Club’dan bir NFT ile değiştirmişti. Adidas’ın Conbase’le de bir ortaklığı bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap