Dolar/TL’deki yükseliş kripto para işlemlerini artırdı: 1 milyon geçildi

Dolar/TL’deki yükseliş kripto para işlemlerini artırdı: 1 milyon geçildi

Paylaş
Uzman Coin: Dolar/TL’deki yükseliş kripto para işlemlerini artırdı: 1 milyon geçildi

Türk lirasında son aylarda yaşanan ciddi değer kaybı ve vâr olan yüksek volatilite, Türkiye’deki günlük kripto para işlem sayısında 1 milyon rakamının aşılmasına neden oldu.

Reuters‘in “özel” imzasıyla verdiği haberinde, analiz firmaları Chainalysis ve Kaiko’dan alınan veriler referans gösterilerek, 1 milyon eşiğinin ilk aşıldığı dönemin, merkez bankası başkanın aniden görevden alındığı ve lirada çöküşün başladığı Mart ayı olduğu belirtildi. Ayrıca Türk lirasında ciddi volatilite başlatan faiz kararları gelmeden önce ise günlük işlem rakamının 500 binin altına düştüğü bilgisi verildi.

“Kripto para işlemleri popülerlik kazandı”

Reuters’in haberinde ayrıca Türkler için, lirayı dolara ya da altına çevirmenin bir alışkanlık olduğu ancak 2021 yılında başlayan kripto para furyasıyla beraber bu varlık sınıfının da ciddi şekilde tercih edilmeye başlandığı aktarıldı. Haberde Türk lirasının 2008’den bu yana %90 oranında değer kaybettiği de yazıldı.

Bitcoin ve USDT ilk sırada

Bitcoin’in sınırlı arzının enflasyondan korunma aracı olarak görüldüğü dünyada, en büyük kripto paranın ve en büyük sabit coin olan USDT’nin de 2019’dan bu yana Türkiye’de en çok işlem yapılan kripto paralar olduğu belirtildi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 48 bin 700 dolardan işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap