DOJ, 5 Kişiyi Fiyat Manipülasyonu Nedeniyle Suçladı

DOJ, 5 Kişiyi Fiyat Manipülasyonu Nedeniyle Suçladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: DOJ, 5 Kişiyi Fiyat Manipülasyonu Nedeniyle Suçladı

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Ethereum tabanlı kripto para ünitesi Hydro’nun piyasa manipülasyonu argümanıyla ilgili olarak beş kişiyi suçladı.

DOJ tarafından yeni açıklanan iddianame, ERC-20 Hydro token’ı ile ilgili olarak beş kişiyi piyasayı manipüle etmek için komplo kurmakla itham etti. 24 Nisan’da yapılan açıklamada, üç kişi piyasayı manipüle etmek ile suçlanırken, öteki iki kişi ise komplodaki rolleri nedeniyle farklı başka suçlandı.

5 ila 20 Yıl Ortası Mahpus Cezası Alabilirler

DOJ, Haziran 2018’den Nisan 2019’a kadar Hydrogen Technology Corp. CEO’luk misyonunu yürüten Michael Ross Kane, Hydrogen’in finansal mühendislik şefi Shane Hampton ve George Wolvaardt’ın, Hyrdro token’ları takas etmek isteyen piyasa iştirakçilerini dolandırdığını tez etti.

İddianameye nazaran, Moonwalkers Trading Limited isimli piyasa yapan firmanın baş teknoloji sorumlusu olan Wolvaardt, token için yüksek talep varmış üzere görünmesini sağlamak ismine belgisiz aralıklarla bir dizi yüksek pahalı uydurma buyruk gerçekleştiren bir ticaret botu tasarladı. Bot, tek bir hesap üzerinden birebir anda büyük ölçülerde token alım satım süreci gerçekleştirdi.

DOJ, Hydro’nun fiyatının yapay olarak manipüle edilmesinin akabinde, kabahat ortaklarının ellerindeki varlıkların büyük bir kısmını satarak yaklaşık 2 milyon dolar haksız çıkar elde ettiklerini argüman ediyor.

Bunlara ek olarak, Moonwalkers’ın eski CEO’su Tyler Ostern ve Hydrogen Technology Corp şirketinden blok zincir mühendisi olan Andrew Chorlian da sav edilen manipülasyon planına dahil oldukları için suçlandı.

Kane, Hampton ve Wolvaardt’ın her biri bir kere menkul değer fiyat manipülasyonu yapmak, banka dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak ve iki kere banka dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor. Tüm suçlamalardan hatalı bulunmaları halinde, her biri menkul değer fiyat manipülasyonu suçlamasıyla ilgili olarak azami beş yıl mahpus cezası ve öbür suçlamaların her biri için 20 yıl mahpus cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

20 Nisan’da New York Bölge Mahkemesi yargıcı, Menkul Değerler ve Borsa Komitesi tarafından açılan bir davada Michael Ross Kane aleyhine karar vererek 2,8 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap