Dikkat: Piyasaya Sürülen 114 Göğüs Coin Dolandırıcı!

Dikkat: Piyasaya Sürülen 114 Göğüs Coin Dolandırıcı!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Piyasaya Sürülen 114 Göğüs Coin Dolandırıcı!

Bazı tahlillere nazaran, kripto dolandırıcıları son iki aydır geçersiz göğüs coin lansmanlarını artırıyor. Kripto para dedektifi ZachXBT, son 1,5 ay içinde 114 göğüs coin dolandırıcılığı ortasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Dolandırıcı, 45 günde 114 geçersiz göğüs coin çıkarttı

Blockchain “dedektifi” olarak görülen ZachXBT’nin araştırmasına nazaran, bilhassa bir adres sırf son 45 gün içinde “114 memecoin dolandırıcılığı” başlattı. Dolandırıcılıklardan çalınan her para, tıpkı adrese, 0x739c58807B99Cb274f6FD96B10194202b8EefB47’ye gitti. Enteresan bir halde, cüzdan adresi Coinbase’e ilişkin duruyor. Twitter kullanıcısı Lucrafund da biraz araştırma yaptığını açıkladı. Kullanıcı, “suç dehasının” çalınan fonların bir kısmını Coinbase adresine gönderdiğini ortaya çıkardı. Böylelikle esasen değerli şahsî bilgileri ele verdiğini gösteren bir ekran imgesi paylaştı.

ZachXBT’ye neden kelam konusu adresin Coinbase tarafından şimdi işaretlenmediği soruldu. ZachXBT, buna karşılık olarak, fonların ekseriyetle “daha küçük miktarlarda” gönderildiği için tespit edilmesinin sıkıntı olabileceğini öne sürdü. Ayrıyeten ZachXBT bir yoruma cevap olarak  “Daha fazlası olduğundan da şüpheleniyorum. Bunlar yalnızca o para yatırma adresine gönderilenler,” diye ekledi. Şu anda, dolandırıcı yahut dolandırıcılar, “ikame cüzdanlar” kullanıyor.  Ayrıyeten bağımsız Blockchain dedektifi, kelam konusu dolandırıcının fonları bölmek için birden fazla cüzdan kullandığına dikkat çekti. Bu nedenle, tez edilen dolandırıcılık faaliyetinin ne kadar getirdiğine dair mali bir sayı hesaplayamadı.

Kripto para dolandırıcılıkları sürat kesmiyor

27 Nisan’da, Twitter kullanıcısı CoinGurruu da “neredeyse 2 yıl boyunca her gün 2-5 göğüs coin rug pull’u başlattığı” sav edilen 0xCc16D5E53C1890B2802d5441d23639CAc6cd646F dolandırıcı cüzdan adresini vurgulayan misal bir tweet yayınladı. Başka yandan, Twitter kullanıcısı NazareAmarga ya da Gabriel Marquez için de dolandırıcılık tezleri var. Kendisinin yasal Nakamigos NFT projesinin sahiplerini kandırmayı hedefleyen geçersiz bir göğüs coin başlattığı tez ediliyor.

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere göğüs coin’ler, tanınan internet şakalarından ya da meme’lerinden esinlenmektedir. Coinler, bu latifeler üzerine inşa edilmektedir. Lakin ekseriyetle önemli bir yarar ya da gelecekteki kullanım durumu sunmazlar. Geçtiğimiz ay, kripto piyasası BTC, ETH ve başka birçok altcoin istikrarlı büyüme gösterdiğinden toparlanma gördü. Bu, Pepe (PEPE) ve AIdoge’un şu anda en tanınan ikisi olmasıyla göğüs coinlerin yükselişini sağladı.

Analistlere nazaran, göğüs coin ve NFT’lere yatırım yapmak için çabuk eden yatırımcılar, uzun vadeli geliştirme bedeli olan Blockchain projelerinden uzaklaşabilir. Yatırımcılar süratli kâr peşinde koşarken kesimlerde ihtilal yaratabilecek teşebbüsleri göz arkası edebilirler. Lakin göğüs coin ve NFT’lerin kurucuları, bunları kripto gelişiminin doğal bir modülü olarak gördüklerini belirtmekte.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap