Dikkat! Dolandırıcıların Gayesinde Artık De Bu Altcoin Var

Dikkat! Dolandırıcıların Gayesinde Artık De Bu Altcoin Var

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat! Dolandırıcıların Gayesinde Artık De Bu Altcoin Var

Görünüşe nazaran bilgisayar korsanları altcoin projelerine akınlarında hiç orta vermiyorlar. Zira Multichain saldırısından yalnızca birkaç saat sonra, bu makûs aktörler tekrar taarruza geçtiler. Bu kere Twitter’da bir kimlik avı linkini sirkülasyona soktular.

Hackerlar bu altcoin dağıtımı tuzağıyla dolandırıyor!

Bir küme Fantom Vakfı taklitçisi, düzmece bir FTM dağıtım kampanyası aracılığıyla daha fazla Multichain kurbanını dolandırmaya çalışıyor. Multichain saldırısının bir sonucu olarak kullanıcılara dağıtılan düzmece bir acil durum FTM’si Twitter’da dolaşıyor. Evvelki akına karşın süratle dikkat çekiyor. Bu gönderi çok sayıda retweet aldı. Ayrıyeten, görüntülemenin yanı sıra, kimi Twitter kullanıcıları yer imlerine ekledi. Kelam konusu tweet’teki argümanlar şöyle;

Multichain saldırısı nedeniyle Fantom Vakfı tüm kullanıcılara acil bir FTM dağıtımı yapıyor. FTM Blockchain ile etkileşime girmiş olan tüm kullanıcılar hak talebinde bulunabilirler.

Hacker’lar hücumdan etkilenen tüm kullanıcıların takip etmesi için kuşkulu bir kimlik avı teması bıraktı. Bilgisayar korsanlarının Fantom (FTM) protokolünün ardındaki kar maksadı gütmeyen kuruluş olan Fantom Vakfı üzere davrandıkları ortaya çıktı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dikkat! Dolandırıcıların Gayesinde Artık De Bu Altcoin Var 1

Multichain hack’i 125 milyon dolarlık kayba yol açtı

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, 6 Temmuz Perşembe günü Multichain, platformundan olağandışı derecede büyük çıkışlar olduğunu keşfetti. Altcoin projesi, sorunun ne olduğunu anlayana kadar operasyonları askıya almaya karar verdi. Günün sonunda, 125 milyon dolar kıymetinde Multichain varlığı hortumlanmış ve farklı cüzdanlara gönderilmişti. Fantom köprüsü, en çok istismar edilen köprü oldu. Saldırganlar, wBTC, USDC, USDT ve öteki altcoin’lerdeki tüm varlıklardan 122 milyon dolar kıymetinde çaldı.

Sonuç olarak, kullanıcılara Multichain protokolündeki tüm faaliyetleri askıya almaları ve soruşturmalar tamamlanıp bir açıklama sunulana kadar Multichain ile ilgili tüm kontrat onaylarını iptal etmeleri tavsiye edildi. Bu ortada, devam eden soruşturmanın ortasında, Binance İcra Konseyi Lideri (CEO) Changpeng Zhao Twitter’a girerek takipçilerine önde gelen dijital varlık hizmet sağlayıcısının ataktan etkilenmediğini ve tüm fonların inançta olduğunu duyurdu. Ayrıyeten, Binance’in Multichain ile “tüm varlıkları değiştirdiğini ve bir mühlet evvel mevduatları kapattığını” doğruladı.

Bugün, Twitter botlarının zorla desteklediği promosyonlarla Fantom Vakfı’nı taklit eden bir Twitter sayfası var. Ayrıyeten şu ana kadar 6.000’den fazla retweet alan mevcut armağan kampanyasıyla ilgili reklamlar da var. Bu cins Twitter hack’leri kripto dalında süratle yaygınlaşıyor. Uzmanlar, kullanıcıların dikkatli olmaları ve bilinmeyen kontaklara tıklamamalarını tavsiye ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap