Dikkat: Bu Kripto Para Şirketlerine Karşı İkaz Yayınlandı!

Dikkat: Bu Kripto Para Şirketlerine Karşı İkaz Yayınlandı!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Bu Kripto Para Şirketlerine Karşı İkaz Yayınlandı!

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), kendi yetki alanında faaliyet gösteren kripto para ünitesi işletmelerine sert bir ikazda bulundu. Bilhassa, bölgenin bankacılık maddelerini potansiyel olarak ihlal edebilecek aldatıcı bankacılık terminolojisinin kullanılmasına karşı uyardı. İşte detaylar…

Bu kripto para şirketlerine karşı ikaz yayınlandı

HKMA bir basın açıklamasında, klâsik bankalarla bağlantılı terminolojiyi benimseyen birtakım kripto işletmelerinin, bu firmaların Hong Kong’da yetkili bankacılık kurumları olduğuna inanmaları için halkı yanıltma potansiyelinden duyduğu tasayı lisana getirdi. Merkez bankası, Hong Kong‘un sıkı bankacılık düzenlemeleri uyarınca, sadece lisanslı finans kuruluşlarının bölgede bankacılık yahut mevduat kabulü faaliyetleri yürütmesine müsaade verildiğinin altını çizdi. HKMA’nın açıklamasında bilhassa “kripto bankası”, “dijital varlık bankası” ve “kripto varlık bankası” üzere tabirlerin kullanımının yanı sıra bankacılık hizmetleri yahut hesapları sağlama tezleri da yasal ihlal teşkil edebilecek faaliyetler olarak tanımlandı.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu Kripto Para Şirketlerine Karşı İkaz Yayınlandı! 1

HKMA’ya nazaran, geçerli lisanslara sahip olanlar dışında rastgele bir kuruluşun, işletme isimlerine yahut açıklamalarına “banka” sözünü dahil etmesi yasaktır. Ayrıyeten, gerekli lisansa sahip olmadan mevduat kabul etmek de önemli bir yasa ihlali olarak kabul edilmektedir. HKMA, klasik bankalar kategorisine girmeyen kripto işletmelerinin merkez bankasının düzenleyici nezaretine tabi olmadığını halka hatırlatma fırsatı buldu. Bu nezaret eksikliği, kelamda “kripto bankalarına” emanet edilen fonların bölgenin mevduat müdafaa planı kapsamında olmadığı ve yatırımcıları potansiyel olarak daha yüksek risklere maruz bıraktığı manasına geliyor.

Daha evvel de birtakım ikazlar gelmişti

Hong Kong’daki son gelişmeler, bölgenin kripto para ünitesi bölümündeki lisans maddelerini uygulama konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor üzere duruyor. Yalnızca birkaç gün evvel, 15 Eylül’de, bölgenin Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu (SFC), bir kripto para borsası olan JPEX’e, gerekli lisansı almadan yahut bunun için bir müracaat yapmadan Hong Kong’da eser ve hizmetlerini tanıttığı teziyle sert bir ihtarda bulundu. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere SFC’nin ihtarının akabinde, JPEX’in işçisi Singapur’daki Token 2049 etkinliğindeki standından gizemli bir formda kayboldu.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu Kripto Para Şirketlerine Karşı İkaz Yayınlandı! 2

Buna ek olarak, borsa, kullanıcıları fonlarını platformdan çekmekten caydırmak gayesiyle 999 Tether’e (USDT) kadar ulaşan kıymetli para çekme fiyatları uyguladı. Sonuç olarak HKMA, Hong Kong’da banka olmayan kripto firmalarının HKMA tarafından denetlenmediğini ve bu firmalara yatırılan fonların Hong Kong Mevduat Müdafaa Programı tarafından korunmadığını kamu üyelerine hatırlatıyor.  Hong Kong’da banka olduğunu argüman eden yahut mevduat talep eden rastgele bir kuruluş hakkında kuşku duyulması halinde, halk üyeleri HKMA’nın web sitesindeki yetkili kurumların kaydına başvurarak kuruluşun bu tıp işleri yürütmeye yetkili olup olmadığını doğrulamalı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap