Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası!

Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası!

Paylaş
BTC Piyasası: Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası!

Son haftaların göğüs coin rallisini ‘manipülasyon’ suçlamaları takip ediyor. Blockchain güvenlik uzmanları tarafından hazırlanan raporlar, 3 proje grubunun gizlice fon kullandığını öne sürüyor.

Bu 3 göğüs coin’in token fiyatlarını manipüle ettiği tespit edildi

Twitter’dan @x_explore_eth’in raporuna nazaran, kimi göğüs coin takımları büyük ölçülerde fon biriktiriyor. Tespit edilen göğüs coin’ler ortasında WOJAK, TRAD ve NEET yer aldı. Raporda, WOJAK, TRAD, NEET vb. göğüs coin’lere yatırım yapmayı planlıyorsanız, kapsamlı bir araştırma ve risk değerlendirmesi yapmalısınız” uyarısı yer alıyor.

On-chain bilgilere nazaran, ilgili projelerin ardındaki geliştiriciler coin’leri likidite havuzlarına eklemeden kendi cüzdanlarına çekiyor. Btcpiyasasi.com olarak bugün Pepe Coin’in de emsal bir suçlamayla gündeme geldiğini aktarmıştık.

Meme coin fiyatları sert düşüyor!

Polytrade (TRADE), Wojak (WOJAK) ve Neet Finance (NEET), dolandırıcılık savlarıyla gündeme gelen son projeler oldu. Gelişme toplumsal medyada yayılmaya devam ederken, fiyatlarda çift haneli düşüş gösteriyor. Örneğin Polytrade (TRADE), gün içinde %15’in üzerinde kıymet kaybetti.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası! 1

Wojak (WOJAK) fiyatı %15’in üzerinde düşüyor. Bitget, BTCEX, BingX ve BitMart üzere borsalarda süreç gören göğüs coin, ATH düzeyinden %75’den fazla geriledi. WOJAK’in gün içinde yaşadığı paha kaybı bir noktada %30’u aştı.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası! 2

Ordinals Finance rug pull haftanın en kıymetli olayı olacak

Başka bir ‘rug pull’ dolandırıcılığı, 24 Nisan 2023’te Ordinals Finance piyasadan çıkış yaptığında gerçekleşti. Ordinals Finance, borç verme ve borç alma yazıtlarını etkinleştiren Ethereum tabanlı bir DeFi protokolüydü.

CertiK Alert tarafından bildirildiği üzere, dolandırıcılık 1 milyon dolarlık bir kayıpla sonuçlandı. Ek olarak, konuşlandırıcı, OEBStaking mukavelesinden OFI tokenlerini çıkardı ve bunları ETH ile değiştirmeye başladı.

Şu anda Ordinals Finance’in Twitter hesabı devre dışı. Birebir durum web sitesi için de geçerliydi. Ayrıyeten, Certik’in web sitesinden elde edilen bilgiler, rug pull en az 1.287 yatırımının olduğunu gösteriyor.

BTC Piyasası: Dikkat: Bu 3 Göğüs Coin İçin Manipülasyon İddiası! 3

Scam projeleri nasıl tespit edebilirim?

Kripto kullanıcıları bir dolandırıcılık projesine kolay kolay kanabilir. Düzenleyici nezaret çok az olduğu için bunlar dalda devam eden problemlerdir. Bu nedenle fırsatçılar yatırımcılardan yararlanır. Kesim büyümeye devam ettikçe, evvelki yıllara nazaran daha fazla kripto para ünitesi dolandırıcılığı görüyoruz. Bunlardan kaçınmak için aşağıdaki 6 maddeyi yatırım yapmadan evvel göz önüne alabilirsiniz.

  1. Yazım yanılgıları ve az bilgi içeren web siteleri
  2. Sosyal medya sayfası yok yahut çok yeni sayfalar
  3. Projeyi tanıtan yeni Reddit hesapları
  4. Projenin kendisinden öteki birkaç Google arama sonucu
  5. Dolandırıcılık web sitesi dedektörleri, proje çok yeni olduğu için çok az bilgi toplar yahut hiç bilgi almaz
  6. Proje, farklı platformlardaki çok sayıda kişi tarafından bir aldatmaca olarak isimlendirilirse
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap