”Dijital Yuan Enflasyona Yol Açmayacak”

”Dijital Yuan Enflasyona Yol Açmayacak”

Paylaş
”Dijital Yuan Enflasyona Yol Açmayacak”

Dijital para çalışmalarını hızlandıran Çin Merkez Bankası bu projeyle ilgili yeni bilgiler paylaştı.

Çin Merkez Bankası’nın dijital yuan çalışmaları tam gaz sürüyor. Ülkedeki yetkililer geçtiğimiz günlerde bu projenin 2022 Kış Olimpiyatları’nda kullanılabileceğini açıkladılar. Ayrıca bu yetkililer ülkedeki bazı belediye çalışanlarının yol parasını da dijital yuan ile ödemeye karar verdiler.

Çalışmalar tam gaz sürüyor sürmesine ama insanların kafasında dijital yuan projesiyle ilgili birçok soru işareti var. Bu projenin tam olarak ne zaman hazır olacağı, Merkez Bankası’nın tam olarak ne kadar dijital yuan üreteceği, bu paranın diğer ülkelerde kullanılıp kullanamayacağı gibi soruların yanıtı henüz yok. Fakat Çin Merkez Bankası geçtiğimiz gün yaptığı açıklamalarda en azından birkaç soru işaretini giderdi.

Nasıl Kullanılacak?

Çin’in en büyük gazetesi Halkın Günlüğü tarafından aktarılan bilgilere göre Merkez Bankası bu paranın nasıl kullanılacağıyla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Çin’in dijital yuan için özel bir mobil uygulama geliştirdiğini biliyoruz, bu uygulamaya ait bazı görüntüler, geçtiğimiz günlerde paylaşmıştık.

Halkın Günlüğü tarafından aktarılan bilgilere göre insanlar bu uygulamayı kullanarak dijital yuan ile kolayca işlem yapabilecekler. Çin Merkez Bankası’nın başlıca hedeflerinden biri insanların dijital yuanı tıpkı kağıt para gibi zor koşullar altında da kullanabilmelerini sağlamak. Yerel kaynaklara göre insanlar dijital yuan uygulamasını kişisel banka hesaplarına bağlamadan, İnternet’in olmadığı zamanlarda bile kullanabilecekler.

Bu özellikle dijital para bağlamında epey önemli bir husus. İnsanlar her türlü kriz anında kullanabilecekleri; her işletmenin, dükkanın, bireyin kabul edeceği bir para istiyorlar. Bunun örneğini özellikle bu karantina günlerinde gerek ülkemizde, gerek ABD ve Rusya gibi ülkelerde görüyoruz. İnsanlar olası bir kriz ihtimaline karşı banka hesaplarından nakit para çekiyorlar çünkü nakit parayı her koşul altında kullanabileceklerini biliyorlar.

Enflasyona Yol Açmayacak

Dijital yuan projesiyle ilgili ilginç sorulardan biri de bu projenin enflasyona yol açıp açmayacağıydı. İster fiziki olsun ister dijital; bu para en nihayetinde Çin Merkez Bankası tarafından üretiliyor olacak. Peki Çin Merkez Bankası dijital yuan üretti diye Çin’deki enflasyon artacak mı? Başka bir deyişle, Çin sanki ‘yeni para basıyormuş’ gibi mi dijital yuan üretecek?

Çin Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre bu sorunun cevabı çok açık bir şekilde hayır. Halkın Günlüğü’nün haberine göre Merkez Bankası dijital yuanı ürettiği zaman yeni para basıyor olmayacak çünkü dijital yuan aslında sirkülasyondaki banknotların alternatifi olarak kullanılacak. Bu proje sirkülasyondaki paraların ‘dijital’ bir ‘temsili’ olduğu için Çin’deki enflasyon oranı bu durumdan herhangi bir şekilde etkilenmeyecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap