Dijital Yuan Aplikasyonu Gelişim Aşamasında Olabilir

Dijital Yuan Aplikasyonu Gelişim Aşamasında Olabilir

Paylaş
Dijital Yuan Aplikasyonu Gelişim Aşamasında Olabilir

Çin Merkez Bankası’na bağlı bir kuruluş yeni bir proje geliştirmek için harekete geçti. Dijital yuan ile bağlantılı olduğu düşünülse de bu projenin detayları henüz bilinmiyor.

Ülkedeki Dijital Para Enstisüsü yeni bir proje için uzman arayışına çıktı. WeChat üzerinden bir iş ilanı yayınlayan enstitü şu dört farklı kategoride uzman isimler arıyor: Dijital teknoloji, tasarım, finans ve yönetim.

Çin’in ne gibi bir proje geliştirdiği, neden bu alanlarda uzman isimler aradığı bilinmiyor. Fakat Central University of Finance and Economics bünyesindeki Finans Araştırmaları Merkezi Müdürü Chen Bo, konu hakkında şu tahminde bulunuyor:

“İş tanımına göre konuşursak Merkez Bankası’nın üst düzey çalışanlar aradığını söyleyebiliriz. Görünüşe göre Merkez Bankası kendi dijital parası için sadece arka uç hizmeti değil daha farklı ödeme ürünleri de geliştirmek istiyor.”

Aplikasyon Tasarlıyor Olabilir

Çin’in dijital parasının şu anda test aşamasında olduğunu biliyoruz. Chen’e göre Merkez Bankası bir yandan test aşamasını sürdürürken bir yandan da yeni bir aplikasyon geliştiriyor olabilir:

“Merkez Bankası şu anda dijital parasını test ediyor. Artık ikinci aşamaya, yani ürün geliştirme aşamasına geçme vakti geldi. Merkez Bankası Alipay ve WeChat Pay gibi bir ürün geliştirebilir.”

Global Times’ın haberine göre Çin’in aplikasyon geliştirme aşamasına geçmiş olması, bu iş ilanını bu yüzden vermiş olması gayet muhtemel. Renmin Üniversitesi Öğretim Üyesi Wang Peng de Merkez Bankası’nın bu ilanı bir aplikasyon geliştirmek için verdiğini düşünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap