Dijital Paranın Gelecekteki Yeri 

Dijital Paranın Gelecekteki Yeri 

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dijital Paranın Gelecekteki Yeri 

Dijital Paranın Gelecekteki Yeri

Tarihi yaklaşık olarak 9 ila 10 yıl kadar eskiye dayansa da Bitcoin’in 2017 yılının sonundaki 20 bin dolarlık efsane rekorunun ardından bireysel ve kurumsal çoğu yatırımcıların odağına giren dijital para birimleri “her ne kadar çalkantılı da olsa” varlıklarını değer kazanarak sürdürüyor. Bazı uzmanlar neticesinde, bu birimler geleceğin teknolojisi olarak tanımlansa da bazı yorumcular terör finansmanı ve kara para aklama gibi devletler tarafından yasaklanmış olan yasa dışı faaliyetlerin yanı sıra büyür oranda gizlilik faktörünün ön planda olduğu bu piyasanın siber saldırıları da büyük oranda desteklediği görüşünde.

Bankalar Dijital Varlıklar İçin Adım Atıyor

Twitter’ın CEO’su olan ünlü teknoloji dehası Jack Dorsey de Bitcoin destekçilerinden biri. Jack Dorsey, Bitcoin’in “internetin en iyi yerel para birimi” olabileceğine ve geleneksel finans diye adlandırılan nu sektörün aksine bunu “ilkeleri ve yüksek dayanıklılığı” sayesinde başarabileceğine canı gönülden inanıyor. Bütün dijital para piyasalarına ilişkin ayakta durmayıp batan kripto borsaları ve yapılan regülasyonlarla birlikte yaşanan tüm kaosa rağmen, dünyanın önde gelen bir numaralı denetim kuruluşu ve finans danışmanlık şirketi olan Deloitte’in yapmış olduğu bir araştırma, finans sektörü kurucu ve yöneticilerinin kripto para teknolojisinden büyük bir pay alabilme konusunda geri kalmaktan endişe duyduğunu ortaya koyuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: “Dijital Varlıklar Gerçek Paranın Yerini Alacak”

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin, Almanya, Brezilya, Japonya, Singapur, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan ve önde gelen binin üzerinde banka ve finans kuruluşlarının yöneticileriyle yapılan kapsamlı araştırma sonuçlarını değerlendiren Ulaş Utku Bozdoğan; ‘’Araştırmaya göre; katılımcıların yaklaşık yüzde 80’i dijital varlıkların önümüzdeki iki yılda çok önemli bir rol üstleneceğini düşünüyor. Yüzde 73’lük kısmı ise, söz konusu bu kurumların gelecekte rekabetçi bir varlık olmak istiyorlarsa blok zincir alışkanlığının büyük ölçüde hayati önem taşıdığına inanırken, yüzde 76’lık bir kesim ise gelecekteki 10 yıl içerisinde dijital para birimlerinin, resmi (gerçek) paranın yerini alacağını ve fiziksel paranın bir şekilde sonunun geleceğini savunuyor dedi.’’ ‘’Geçtiğimiz sene içerisinde, finans ekosisteminde tamamen dijital para yoluyla beslenen yeni düşünülmüş iş modellerinin olduğunu ve bunun da finansal olarak nasıl bir rol oynayacağını hep birlikte görmeye başladık” diyen ünlü finans şirketi Deloitte, blok zincir teknolojisi ve dijital varlık lideri olan Linda Pawczuk, bütün finansal yöneticilerin “paranın geleceğinde büyük ölçüde ekonomik büyüme görmek için” yeni yollar bulmaları gerektiğini açık bir şekilde belirtiyor.

Bitcoin İçin Yapılan Öngörüler İştah Kabartıyor

Dijital paraların tümünün geleceğine ilişkin bu çıkan sonuçlara rağmen, yaklaşık olarak 1 trilyon dolar civarındaki piyasa hacmiyle piyasanın belirleyici hükümdarı olan Bitcoin’in fiyatı yatırımcılar tarafından endişe oluşturmaya devam ediyor. Geride bıraktığımız aylarda 49 bin dolar seviyeleri ile son üç ayın en yüksek noktasını gören Bitcoin 50 bin dolar seviyelerindeki kilit destek düzeyine yaklaşsa da bazı uzman analistler 20 bin dolar seviyelerine dönüşün kaçınılmaz olduğu görüşünde. Yabancı bir kripto para borsasının CEO’su olan Konstantin Anissimov, “Eğer ki daha fazla yatırımcı bu piyasaya girerse, Bitcoin’in değeri 50 bin doları geçerek orta vadede istikrarlı bir şekilde 55 bin dolar hedefine ulaşabilir” Şeklinde bir açıklama yaptı. Santiment verilerine göre de Bitcoin’in 45 bin dolar civarında ilerleyiş gösterdiği 15 Ağustos tarihinde hacmi fazlasıyla yüksek işlemler olarak tanımlanan “balina işlem sayısının yaklaşık 9 binlerden, çok büyük bir artışla 14 bin seviyelerine yükseldiğini gösteriyor.

Bu olaylar karşında InTheMoneyStocks.com Genel Piyasa Stratejileri Direktörü olan Gareth Soloway, dünyanın en büyük hacimli kripto birimi Bitcoin’in 18 bin ila 20 bin dolar seviyelerine kadar dönüşünün kaçınılmaz olduğunu savunuyor. Bitcoin’in kısa bir süre içerisinde 50 bin doları kesinlikle mümkün olduğunu ancak son hareketlerin 2013 ve 2017 yılındaki fiyat değişikliklerini anımsattığını belirten direktör Soloway, Bitcoin’in değerinin piyasa katılımcıları tarafından belirleneceğine  inanıyor: “Şu an için piyasada çok daha fazla sayıda katılımcı olduğu için, en dipten satın alan çok daha fazla kuruluş, kurum veya bireysel yatırımcı olabilir. Bunun nedeni belki de Fed’in piyasaya akıtmış olduğu likidite ve dolarlarla kesin bir ilgisi vardır.”Ethereum’un gözü 4.900 dolar seviyelerinde, 

11 Ağustos tarihinde 3,333 dolar seviyesine kadar ulaşarak son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum’da boğa hareketinin sürekli, düzenli devamı için 2,900 ila 3,050 destek bariyerinin net bir şekilde kilit olduğunu belirten finans şirketi FXStreet analisti Sheldon McIntyre, Ethereum’un önümüzdeki aylarda 2018 yılına göre yaklaşık yüzde 360’lık bir artışla 4,900 dolar seviyesine kadar ulaşabileceğini öngörüyor. Aynı zamanda Elon Musk’ın da favori kripto parası olan Dogecoin fiyatında izlenen haftalık yüzde 7’den fazla artış, Ethereum CEO’su olan Vitalik Buterin sayesinde daha çok hızlandı. CEO Buterin, katılmış olduğu bir podcast yayınında Dogecoin’in oldukça başarılı bir şekilde Ethereum ağına giriş yapması ve Ethereum ağının hedeflemiş olduğu ölçeklenebilirliğe ulaşması halinde Dogecoin’in çok düşük tutarda işlem ücretleri ve oldukça yüksek hızda trade edilebileceğini söyledi. 

Avustralya hükümeti aşı olan kişilere Bitcoin verecek. Avustralyalı büyük girişimci Fred Schebesta, söz konusu ülkede COVID-19 aşısı olan tüm vatandaşlara yaklaşık 5 dolar değerinde Bitcoin vereceğini açıkladı. Bu durumda ise Avustralya kıtasında aşı olan herkes için milyoner işadamı Shebesta’nın 75 milyon dolar değerinde Bitcoin dağıtımı yapması gerekecek. Avustralyalı iş insanı Shebesta, Avustralyalı vatandaşların “bu kampanyaya” yalnızca bir kez katılabileceğini ve hediye Bitcoin’lerini almak için Finder uygulaması üzerinden aşı olduklarına dair net ve somut bir kanıt sunmaları gerektiğini söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap