Dijital Merkez Bankası Paraları “3 Yıla Hazır”

Dijital Merkez Bankası Paraları “3 Yıla Hazır”

Paylaş
Dijital Merkez Bankası Paraları “3 Yıla Hazır”

Birleşik Krallık, İsveç, Japonya, Kanada gibi ülkeler geçtiğimiz aylarda dijital para çalışmalarını hızlandırma kararı aldılar. Hatta Kanada gibi ülkeler şimdiden kendi dijital para projesinin prototipini hazırlamaya başladılar.

Deutsche Bank analistlerinden Marion Laboure, bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda iyice hızlanacağını düşünüyor. Öyle ki kendisi bazı dijital merkez bankası paralarının (CBDC) önümüzdeki 3 yıl içerisinde hazır olacağını söylüyor.

3 Yıla Hazır

ABD Merkez Bankası (Fed) gibi merkez bankaları Koronavirüs yüzünden trilyonlarca dolarlık teşvik paketleri hazırlamak zorunda kaldılar. Merkez bankaları bu parayı şirketlere ve vatandaşlara ulaştırarak ekonomiyi rahatlatmaya çalışıyorlar.

Merkez bankaları bu parayı ekonomiye enjekte ediyorlar etmesine ama bu paranın bir şirketin kasasına veya vatandaşın cebine girmesi biraz zaman alabiliyor. En basitinden, ABD’de vatandaşlara yapılacak olan 1200 dolarlık para yardımının vatandaşların hesabına aktarılması 3 hafta sürüyor.

İşte Deutsche Bank analisti Marion Laboure, dijital para çalışmalarının tam olarak bu yüzden hızlanacağına inanıyor. Merkez bankaları kendi paralarını dijitalleştirirlerse bu parayı istedikleri yere, istedikleri zaman gönderebilirler. Böylece merkez bankaları ekonomiye enjekte ettikleri paraları daha iyi yönetebilirler. Laboure bu yüzden merkez bankalarının önümüzdeki 3 yıl içerisinde kendi dijital paralarını geliştirmeye başlayacaklarını düşünüyor.

Değişiklik Gösterecek

Biz bu projeleri “dijital para” diye adlandırıp bu şekilde sınıflandırıyoruz ama her bir merkez bankasının farklı bir proje geliştireceğini unutmamak gerekiyor. Yani iki merkez bankasının geliştirdiği dijital para projeleri birbirinden tamamen farklı olabilir.

Bazı merkez bankaları kendi dijital paralarını geliştirirken blockchain teknolojisinden faydalanabilecekleri gibi bazıları bambaşka altyapıları kullanmayı tercih edebilir. Bu aynı zamanda bazı dijital merkez bankası paralarının diğerlerinden daha anonim, daha hızlı/yavaş, daha kullanışlı/kullanışsız vs. olacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap