Diar: Madenciler Bir Şey Yapmadan Milyonlarca Dolar Kazanıyor

Diar: Madenciler Bir Şey Yapmadan Milyonlarca Dolar Kazanıyor

Paylaş
Diar: Madenciler Bir Şey Yapmadan Milyonlarca Dolar Kazanıyor

Diar dergisi çıkardığı son sayıda proof of work ağlarında çalışan madencileri eleştirdi. Bu sayıda, kripto para madencilerinin hiçbir şey yapmadan oturdukları yerden milyonlarca dolar kazandıklarını ifade etti. Özellikle Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Dash madencilerinin kazandıkları para 18 milyar doların üzerinde. Bitcoin Cash madencileri ise gerçekleşen fork işleminden sonra yaklaşık 1 milyar dolar kazandılar. Zcash çok tercih edilmese bile madencilere Bitcoin Cash’den daha fazla kazandırdı.

Bitcoin Cash mining ile uğraşanlar, 2017 yılının ortalarından günümüze kadar yaklaşık olarak 3300 blok işledi. Şu sıralar bütün ağlarda aylık elde edilen gelir ise 5 milyon doların üzerinde. Bitcoin ve Ethereum ise çok az bloğa sahipler. Özellikle Ethereum’un kripto paralar içerisinde en az bloğa sahip olduğu bilinse bile 2017 yılında bu bloklar için 65 milyon dolar verildi.

Diar dergisi hazırlamış olduğu yazıda madencilikle uğraşanlar hiçbir iş yapmadan, çaba sarf etmeden, oturdukları yerden para kazandıklarını açıkladı. Makalenin devamında ise Litecoin’in hızlı blok süresi sebebiyle çok fazla boş bloğu olduğu ifade ediliyor. Litecoin 120 saniyelik blok süresiyle dikkatleri çekiyor. Madencilikte her 120 saniyede bir yeni blok hedeflenir. Gerçek zaman ise miningin güçlüğüne göre değişir. Litecoin madencileri genel olarak lite bloklarını kullanmayı tercih ediyor. Madenciler aktif olarak 24 saat boyunca çalışıyorlar. Mining yapan kişilerin, Diar’ın bu yazısına nasıl bir cevap vereceği ise henüz bilinmiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap