Dev Tayland bankasının satın aldığı borsanın token’ı yüzde 200 arttı

Dev Tayland bankasının satın aldığı borsanın token’ı yüzde 200 arttı

Paylaş
Uzman Coin: Dev Tayland bankasının satın aldığı borsanın token’ı yüzde 200 arttı

Tayland’ın 1 milyar dolar değere ulaşan son şirketi, kripto para borsası Bitkub Online oldu. Büyük orandaki hissesini ülkenin en büyük bankasına satan borsanın kendi token’ı da satışın duyurulmasının ardından %200’lük yükseliş kaydetti.

Tayland kralının aynı zamanda en büyük hissedarı da olduğu Siam Ticaret Bankası, Salı akşamı geç saatlerde yaptığı açıklama ile Bitkub’un %51’ini 17.85 milyar baht (yaklaşık 535 milyon dolar) karşılığında satın alacağını ve borsanın değerinin de 35 milyar baht olacağını duyurdu.

Kendi token’ı yüzde 200 arttı

Borsanın kendi token’ı olan “KUB” da açıklamanın ardından yüzde 200’lük bir yükseliş kaydetti ve 2.85 dolar oldu. KUB, haberin yazıldığı dakikalarda ise 2,43 dolardan işlem görüyor. Siam Ticaret’in hisseleri de %3,5’luk artış görerek son 6 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto para patlaması yaşandı

Tüm dünyadaki ekonomik yavaşlama, Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland’da da ciddi şekilde görülürken, özellikle genç kitle kripto para ve hisse senedi yatırımlarına adeta hücum etti. Düşük faiz gelirleri ve ekonomik krizden dolayı kripto para yatırımlarında patlama yaşanırken politikacılar ve regülatörler ise yatırımcıları uyarmaya devam ediyor. Tüm bu uyarıların arasında ülkenin en büyük bankası olan Siam’ın böyle bir hamle yapması da dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili konuşan Bitkub kurucusu ve CEO’su, 31 yaşındaki genç işadamı Jirayut Srupsrisopa, “Bu anlaşmayla Tayland’ın dijital ekonomik altyapısının önemli bir parçası haline geldik. Artık sadece bir startup değiliz. Tayland’ın finans endüstrisi için gerekli olan bir şirketiz” dedi.

Bankanın CEO’su Arthid Nanthawithaya da, Bitkub yatırımının SCB’nin yeni finansal dünyada uzun vadede büyüme değeri yaratmasına yardımcı olacağını söyledi.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu rakamlarına göre; ülkedeki yerel kripto para borsalarının değeri Kasım 2020’de 18 milyar bahttı ancak Mayıs ayında bu rakam 217 milyar bahta ulaştı.

2018 yılında kurulan Bitkub, 2021 yılının ilk dokuz ayında toplam 3,28 milyar baht gelir elde etti ve bunun 1,53 milyar bahtı da kâr olarak kayda geçti.

Güneydoğu Aysa’da özellikle Hindistan’daki kripto para borsalarına yapılan yatırımlar son dönemde dikkat çekiyor. Blok zinciri analiz şirketi Chainalysis’e göre de, kripto para endüstrisi Hindistan ve Pakistan’da son 12 ayda sırasıyla %640 ve %711’lik büyüme gösterdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap