Dev Şirketlerden Multichain Atılımı: Milyonlar Donduruldu!

Dev Şirketlerden Multichain Atılımı: Milyonlar Donduruldu!

Paylaş
BTC Piyasası: Dev Şirketlerden Multichain Atılımı: Milyonlar Donduruldu!

Stablecoin şirketleri Tether ve Circle, bu hafta 126 milyon dolarlık hack saldırısının kurbanı olan Multichain ile ilgili hesapların peşinde. Şimdiye kadar 65 milyon doların üzerinde altcoin taşıyan birden fazla hesap kara listeye alındı.

Tether, Multichain olayının akabinde birkaç hesabı dondurdu

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, Multichain bu hafta 126 milyon dolarlık hack saldırısının kurbanı oldu. Fantom (FTM), hack teşebbüsünden etkilenen ağlardan biriydi. Sıcak bir gelişmede Tether, Multichain hack taarruzunda elde edilen yaklaşık 2.5 milyon dolar kıymetine varlığı dondurduğunu bildirdi. Kelam konusu çalıntı fon birden fazla cüzdana bölünmüştü.

Whale Alert’ın raporuna nazaran Tether, şu anda kadar Multichain olayına karışan iki USDT adresini dondurdu. Bu adresler toplamda yaklaşık 2.535 milyon USDT tutuyordu.

Twitter’dan @Rokirtech, cüzdanlarla ilgili olarak, “Evet, dump, hackleme yahut toplu satış yapan adresler bunlar. Bu yıl yaşanan piyasa manipülasyonu nedeniyle bunu bugünlerde daha fazla göreceğimizden şüpheleniyorum” diye yazdı.

Circle, 63 milyon dolarlık USDC’yi dondurdu

USDC’nin gerisindeki şirket Circle ise potansiyel bir güvenlik ihlali nedeniyle Multichain platformundan değerli ölçüde fon çıkışı alan üç cüzdan adresini kara listeye aldığını bildirdi. PeckShield’e nazaran, kara listeye alınan cüzdanlar yaklaşık 63 milyon dolar pahasında USDC tutuyordu.

Multichain hack otopsi raporu: Bilmeniz gerekenler

Multichain, geçtiğimiz günlerde çok sayıda kripto parayı köprü ağlarından tanımlanamayan bir adrese taşıyan olağandışı bir hareket fark ettikten sonra hizmetlerini süresiz olarak durdurdu. On-chain dedektifler, daha evvel fonların Multichain’in çok partili hesaplama ağından çekildiğini fark ettikten sonra multi-milyon dolarlık bir istismar mümkünlüğünü gündeme getirmişti.

Multichain Perşembe günü geç saatlerde Twitter’dan “Ekip ne olduğundan emin değil ve şu anda araştırıyor. Tüm kullanıcıların Multichain hizmetlerinin kullanımını askıya almalarını öneriyoruz. Multichain ile ilgili tüm kontrat onaylarını iptal etmelisiniz” diye yazdı.

Eskiden Anyswap olan Multichain, kullanıcıların kripto paralarını çeşitli Blockchain ağları ortasında köprülemesine müsaade vermeyi hedefler. Takım, tüm köprü süreçlerinin kendi kaynak ağlarında duracağını söyledi. Ancak, hizmetlerin ne vakit geri döneceğine dair kesin bir vakit çizelgesi açıklanmadı.

Bu esnada PeckShield, Multichain’i Fantom (FTM) köprüsündeki yarım yamalak faaliyetler hakkında uyardı ve yaklaşık 102 milyon dolarlık token çıkışı gösterdi. Hack teşebbüsü, WBTC, USDC, DAI, ETH ve LINK üzere kriptoları da etkiledi.

Hack hücumunda 126 milyon dolarlık altcoin farklı cüzdanlara taşındı

6 Temmuz’da Fantom köprüsünden taşınan coin’ler:

  • 7,214 Wrapped Ether (WETH) (13,6 milyon dolar değerinde)
  • 1,024 Wrapped Bitcoin (WBTC) (31 milyon dolar değerinde)
  • 58 milyon dolar bedelinde US Dollar Coin (USDC)
  • Toplamda yaklaşık 102 milyon dolarlık kripto para çekildi.
BTC Piyasası: Dev Şirketlerden Multichain Atılımı: Milyonlar Donduruldu! 1

Tüm bunlara ek olarak, Multichain’in CEO’su gizemli bir biçimde bir aydan fazla bir müddettir kayıp. Son gelişmelerde, Circle ve Tether üzere şirketlerin kara liste atağı yer aldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap