Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Tesirli Olamayacak!

Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Tesirli Olamayacak!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Şirketlerden Korkutan Bitcoin Raporu: ETF Tesirli Olamayacak!

JPMorgan analistleri yeni raporda, ETF müracaatlarının beklentilerin tersine oyun değiştirici olamayacağını söyledi. ARK Investments ise kurumsal itimat kazanan Bitcoin için daha olumlu bir görünüm sunuyor.

JPMorgan, Bitcoin ETF atılımlarının tesirli olmayacağını söylüyor

JPMorgan tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapor, bir Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) kripto piyasası için oyunun kurallarını değiştirmeyeceğini öne sürdü. Son haftalarda BlackRock, Wisdom Tree, Invesco ve Fidelity Investments bir Bitcoin spot ETF’si için başvurdu. SEC şimdiye kadar müracaatlara müsaade vermedi. Lakin gözlemciler hala son olarak kabul edilmesini bekliyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Santiment raporu, Haziran ayındaki müracaatların piyasa üzerinde tesirli olduğunu göstermişti.

Bununla birlikte, JPMorgan Genel Müdürü Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, Kanada ve Avrupa’da spot Bitcoin ETF’lerinin bir müddettir var olduğunu yazdı. Uzmanlar, ETF’in değerli ölçüde yatırımcı ilgisini çekmediğini belirttiler. Ancak, tarihî datalar bunun tam karşıtını gösteriyor.

2012’de bir Business Insider makalesinde yer aldığı üzere, Oppenheimer Asset Management’taki analistler, Kasım 2004’te bir altın ETF’nin piyasaya sürülmesinin bedelli metalin kıymetinde nasıl değerli bir artışa neden olduğunu açıkladılar.

John Stoltzfus ve Matthew Naidorf, 18 Kasım 2004’te ABD’de süreç gören altın ETF’nin (GLD) piyasaya sürülmesinin, önümüzdeki sekiz yıldaki performansında belirleyici bir rol oynadığına inanıyor. ETF öncesi altında fiyatları sekiz yılda %16,84 arttı. On yıllık faizler ise %33,55 geriledi. ETF’nin süreç görmeye başlamasından bu yana geçen sekiz yılda altın fiyatları %286. 90 artarken, on yıllık oranlar %61,65 düştü.

Ark Invest Raporu, daha olumlu bir görünüm ortaya koydu

JPMorgan analistleri ETF haberlerinin etkisiz olacağını öngörürken, Ark Invest tarafında artan kurumsal ilgiye dikkat çekildi. Yeni bir raporda şirket, BTC’nin 2023’ün birinci yarısında neredeyse tüm klasik varlıkları geride bıraktığını vurguladı. Buna nazaran Bitcoin, üstün performansıyla ABD doları karşısında %80’den fazla paha kazandı.

Rapor, Blackrock spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) müracaatının akabinde kurumsal ilgideki son artışı vurguluyor. Ark’ın araştırmacıları ayrıyeten, “kurumsal faaliyet için bir vekil olan

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap