Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri!

Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri!

Bir yatırım danışmanlığı firmasının kurucusu, 2022’de hisse senetleri, kripto para, sabit gelir ve emtialar arasında büyük getiriler için 4 adımlı “her hava koşuluna uygun” yatırım stratejisini izleyin, diyor. Morgan Creek Capital’in kurucusu Mark Yusko, dört parçalı yatırım stratejisini paylaşıyor. Portföy çeşitlendirmesi, özellikle zorlu yıllarda, yatırımın evrensel olarak kabul edilen bir anahtarıdır. Hisse senetleri, kripto, sabit gelir ve altın yatırımlarının nasıl ele alacağını inceleyen tavsiyeleri Kriptokoin.com olarak aşağıda inceliyoruz.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 1

Altın, kripto ve diğer yatırımlar için tavsiyeler

Kuzey Carolina merkezli yatırım danışmanlığı firması Morgan Creek Capital’in kurucusu Mark Yusko, evrensel olarak kabul edilen iki yatırım ilkesine katılıyor: uzun vadeli bir ufku koruyun ve çeşitlendirin. Ancak bunun nasıl yapılacağı konusundaki görüşleri farklı. Yusko’nun 2022’nin getirebileceği “fırtınalı mevsimler” için oluşturulan “her hava koşuluna uygun portföyünde”, ultra yüksek riskli Çin teknoloji hisse senetleri ve kaya gibi sağlam boru hattı şirketleri için yer var. Ayrıca hem altın hem de dijital altın için yer var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 2

Yusko, bir röportajda, “İnsanlar, devam eden günlük ticaretin aksine, yıllık ve çok yıllı bir görünüme sahip portföyler hakkında gerçekten düşünmeli” dedi. Ona göre, Federal Rezerv‘in 40 yılın en yüksek seviyelerine yaklaşan enflasyonla nasıl başa çıkacağına dair bir fikir sahibi olmadan, 2022’de geleceğe dair hiçbir yıllık görüş tamamlanmış sayılmaz. Yusko, ABD merkez bankasının fiyat artışını kontrol altında tutarken ve yatırımcıları memnun ederken pandemi dönemi acil durum politikalarını gevşetip gevşetemeyeceğinin bu yıl izlenmesi gereken kilit bir hikaye olduğunu da söyledi. Yusko konu hakkında şöyle diyor:

Küresel merkez bankaları tarafından gerçekten de tarihi bir likidite sağlama döneminin sonundayız. Bütün dünya likidite ile dolu. Ve bu, hisse senetlerinden sabit gelire, para birimlerine, emtialara, konut fiyatlarına, koleksiyonlara, kripto para birimlerine kadar tüm varlıkların değerlemelerini etkiledi. Her şey bu vahşi ortamdaydı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 3

Yusko, bu karmaşık ortamı basitleştirmek için sabit gelir, para birimleri, kripto para birimleri ve emtialar için 2022 görünümünü ve yatırımcıların çeşitlendirme sağlamak için atabilecekleri belirli adımları anlattı.

Hisse senetleri. Yıllar boyunca, geniş tabanlı bir hisse senedi endeksine yatırım yapmak neredeyse kusursuz bir stratejiydi. Ancak Yusko’ya göre, Fed’in ayağını meşhur gaz pedalından çekme ve kolay para politikasını azaltma kararı, bu dinamiği geçmişte bırakacak. Hisse senetleri konusunda seçici olmanın zamanı geldi. Yusko, “ABD hisse senetlerinin, özellikle FANGMAN hisse senetlerinin aşırı değerli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, yüksek büyüme gösteren isimlerin risksiz bir ortamda, likiditeyi tüketen bir ortamda mücadele edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 4

Enerji hisseleri olağanüstü bir yıldan geliyor (sektör 2021’de %53 arttı) ancak petrol fiyatları istikrarlı bir şekilde toparlanan talep sayesinde istikrar kazandıkça Yusko sektör için daha fazla kazanç görüyor. Piyasada en sevdiği ismin Diamondback Energy (FANG) olduğunu söyledi. Ancak Yusko’nun görüşüne göre Alibaba, Tencent ve JD.com da dahil olmak üzere sektördeki büyük oyuncular değer tuzakları değil, değer oyunlarıdır. Dikkat garantilidir, ancak alan fırsatlarla doludur.

Sabit gelir. Faiz oranlarının yükseldiği yüksek enflasyon rejiminde Yusko, ABD Hazinelerinin gözden düştüğünü söyledi. Yusko, “Muhtemelen geleneksel tahvillere sahip olmazdım çünkü artan faiz oranlarından endişeleniyordum. Yani tahvil ikamelerine sahip olurdum” dedi. Yatırım dereceli tahvillere bir alternatif, ana limited ortaklıkları (kurumlar yerine ortaklıklar olarak vergilendirilen halka açık kuruluşlar) tutan Alerian MLP ETF’dir (AMLP). Borsada işlem gören fondaki isimler öncelikle enerji sektöründen geliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 5

Sabit geliri bulmanın başka bir yolu, bir iş geliştirme şirketi olarak düzenlenen, dışarıdan yönetilen, kapalı uçlu bir yatırım firması olan Barings BDC’dir (BBDC). Yusko, özünde küçük işletmelere borç verdiğini ve bu nedenle ekonominin gücüne bağlı olduğunu söyledi. Yusko, “Ekonomiler iyileştikçe rüzgarın arkadan geldiğini düşünüyoruz ve Omicron dalgasından sonra yeniden açılmaya dönüyoruz.” dedi.

Para birimleri ve kripto para birimleri

Fed’in acil para politikasını geri çekmesiyle, 2022’de türbülans finansal piyasaları vurabilir. Zayıflayacağına inandığı dolar, yen veya euroya sahip olmamayı tavsiye ediyor. Yusko şöyle diyor:

Stres zamanlarında itibari para olmayan para birimlerine sahip olmak istersiniz. Bunun yerine kripto para birimine sahip olurdum, çünkü para birimleri – fiat para birimleri – zayıfladıkça kripto para birimleri değer kazanmaya devam edecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 6

Yusko, kriptoların kaçınılmaz olarak getirdiği vahşi oynaklığı sindirebilenler için, dayanak varlıklarda %20’ye varan indirim sağladığını belirttiği Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ve Ethereum Trust (ETHE) aracılığıyla açığa çıkmayı tercih ediyor. Yıllık ücretler sırasıyla %2 ve %2,5 oranında, ancak tröstler yatırımcıların aracılık hesaplarından bunları satın almalarına izin verir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri! 7

Emtialar

Bazı yatırımcılar, Btcoin’in Y kuşağı ve Z kuşağı için, altının ise “baby boomers” (1946-1964 arası doğanlar) için olduğuna inanıyor. Ancak Yusko, iki varlığın birbirini dışlaması için hiçbir neden olmadığını söyledi. Sarı metal için zorlu bir on yıl oldu. Altın fiyatları Ocak 2012’den bu yana sadece %12,5 arttı ve 39 yılın en yüksek seviyelerine ulaşan enflasyona rağmen geçtiğimiz yıl neredeyse hiç değişmedi. Teoride, altın için nesilde bir kez görülen bir katalizör olması gereken şey, varlığı hareket ettirmek için çok az şey yaptı. Ancak Yusko için SPDR Gold Trust (GLD) ve VanEck Gold Miners ETF (GDX), piyasada oynama için en ideal yöntemler. Yusko, “Altının fiyatı düştü, ancak madencilik şirketlerinin göreli fiyatı daha da düştü” dedi. Buna ek olarak, Yusko, Invesco DB Ana Metaller Fonu’nun (DBB) elektrikli araçlara büyük bir geçişin lityum ve kobalt gibi ana metallere olan talebi artırmasıyla harekete geçebileceğini düşünüyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap